Starejte se o práva vlastních občanů, radí Rusko USA

- Aktuality autor: red

Rusko v pátek v reakci na zprávu amerického ministerstva zahraničí k lidským právům ve světě vyzvala Američany, aby se spíše než kritikou ostatních zabývaly mučením a nelidskými praktikami ve vlastní zemi.

Americké ministerstvo ve čtvrtek ve zprávě o stavu lidských práv ve světě kritizovalo Rusko za pronásledování opozičních aktivistů, únosy novinářů a krvavé incidenty na severním Kavkazu. 

"Pro nikoho není tajemstvím, že tento opus má především plnit vnitropolitické úkoly amerického establishmentu," napsalo ruské ministerstvo zahraničí v komentáři k americké zprávě.

"Citlivý problém lidských práv se tu zneužívá i jako nástroj pro prosazování zcela konkrétních zahraničněpolitických zájmů," uvedlo ministerstvo. 

Washington ve čtvrtek ke zprávě o lidských právech připojil prohlášení, v němž informoval o záměru analyzovat i stav občanských práv v USA. Předem tak reagoval na výtky, které každoročně na hlavu autorů výroční zprávy ze zahraničí dopadají. 

Moskva tento záměr uvítala a poradila Američanům, aby ve zprávě o lidských právech v USA "nezapomněli na případy rodinného násilí, vraždy dětí, projevy rasismu a xenofobie vůči přistěhovalcům, vměšování tajných služeb do privátního života občanů a také na omezování přístupu novinářů k informacím, k němuž dochází při zpravodajském krytí zahraničních operací americké armády".

Zpráva amerického minsiterstva zahraničí kritizuje i Česko zejména za obchod s lidmi, korupci a vztah k romské menšině, která je prý v ČR diskriminována.

Tagy: Rusko USA zpráva

Zdroje: ČTK