Starbucksu hrozí v Evropě pokuta za nelegální daňové úlevy

- Aktuality autor: art

Kavárenský gigant Starbucks a automobilovou skupinu Fiat Chrysler Automobiles čeká od Evropské komise klepnutí přes prsty. Obě firmy si totiž v několika evropských zemích dojednaly daňové úlevy, které porušují unijní zákony zakazující podporovat pouze určité firmy. Se zprávou přišel The Wall Street Journal s odvoláním na důvěrné zdroje, které jsou s touto záležitostí obeznámeny. 

Starbucks může dostat pokutu, a to nikoli nezanedbatelnou. Ilustrační snímek

Starbucks může dostat pokutu, a to nikoli nezanedbatelnou. Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Nelegální daňové úlevy si Starbucks dojednal v Nizozemsku, Fiat zase v Lucembursku.

Komise by podle informací vlivného amerického listu měla oznámit své rozhodnutí 21. října po setkání s unijními špičkami.

Brusel by podle unijních činitelů mohl požadovat, aby Starbucks a Fiat uhradily zpětně to, co měly podle jejího úsudku již dříve zaplatit na daních. Tyto částky by v takovém případě prý nemusely být zanedbatelné.

Fiat i komise se ke zprávě z WSJ odmítly vyjádřit. Starbucks pouze uvedl, že s regulátory spolupracuje a dodržuje všechna relevantní pravidla.

Komise již loni v listopadu konstatovala, že daňové dohody mezi řetězcem Starbucks a nizozemskými úřady mohou představovat formu nezákonné státní pomoci. Uvedla tehdy, že Amsterodam umožňuje Starbucksu platit daň z příjmu z nižšího základu. Nizozemsko se proti tvrzení Bruselu ohradilo.

Obdobné dohody vyšetřuje komise s americkou společností Apple a s americkým internetovým prodejcem Amazon. Regulátoři mají v hledáčku kromě Nizozemska a Lucemburska také Irsko. Podle amerického listu není zatím jasné, kdy EU tato dvě vyšetřování uzavře. Všechny strany příslušná obvinění odmítly.

Tagy: Nizozemsko zahraničí Evropská unie Evropská komise Lucembursko Starbucks světová ekonomika společnosti a firmy

Zdroje: ČTK