STAN si nárokuje monopol na starosty. V Praze žaluje volební konkurenci

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Až k Ústavnímu soudu ženou Starostové a nezávislí (STAN) svoji snahu zakázat v podzimních volbách název konkurenční strany Starostové pro Prahu kvůli možnému zmatení voličů. Jejich nárok přitom ve čtvrtek zamítl Městský soud v Praze. Ústavní soud má podle nich zakázat registraci podobně se jmenující strany. Volby do pražského zastupitelství se konají 5. a 6. října.

Starostové pro Prahu  mohou podle STAN odvést jejich voliče kvůli podobnému názvu

Starostové pro Prahu mohou podle STAN odvést jejich voliče kvůli podobnému názvu,zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

"Hnutí Pro Prahu využilo situace, kdy jsme v Praze navázali spolupráci s dalšími demokratickými stranami na politickém středu a zcela neeticky použilo název 'Starostové' pro svou kandidátku," uvedl pražský předseda STAN Petr Hlubuček. Ústavní stížností chce problém s podobným názvy řešit i kvůli možným podobným případům v budoucnu, aby se neobjevily kandidátky například Občanští demokraté pro Prahu nebo ANO 2021.

"Značka není pouze název a logo, ale i identita hnutí, která má zásadní význam pro odlišení vlastní práce od práce svých konkurentů. Parazitováním na dlouhodobě budované celostátní značce zneužívají každodenního úsilí našich starostů v čele obcí a důvěry občanů v jejich odvedenou práci," dodal celostátní předseda hnutí Petr Gazdík.

Hnutí argumentuje tím, že Pro Prahu v minulosti nikdy neregistrovalo název se slovem starostové. Ve čtvrtečním rozhodnutí však Městský soud v Praze připomenul, že hnutí Pro Prahu bylo v letech 2013 až 2014 registrováno u ministerstva vnitra jako Starostové pro Prahu. Podle webu Českého statistického úřadu ale pod tímto názvem do zastupitelstva hlavního města nikdy nekandidovalo.

Místo omluvy další útok

"Místo toho, aby se omluvili, že nás neprávem atakují, pokračují tímto způsobem," řekl předseda Starostů pro Prahu Karel Fischer. Podle něj proti původnímu rozsudku není opravný prostředek. "Jestli je cílem zpochybnit celé volby, ať to zkusí. Voliči poznají, kdo to s Prahou myslí vážně. Naším jediným zájmem je Praha," řekl Fischer. Někteří představitelé STAN podle něj hnutí očerňují například na sociálních sítích. Právní kroky ale nyní nechystají. "Nechceme zatěžovat soudy," dodal Fischer.

Podle usnesení Městského soudu v Praze Starostové pro Prahu nezneužívají slovo starostové, protože mají na kandidátce 11 starostů z 65 kandidátů. Soud neshledal v rozhodnutí registračního úřadu pochybení, protože ten není oprávněný posuzovat otázku možné zaměnitelnosti politických subjektů.

Podle soudu navíc nelze konstatovat zaměnitelnost, protože kandidátka jednoho uskupení má název TOP 09 a Starostové (STAN ve spolupráci s KDU-ČSL, LES a Demokraty Jana Kasla - Spojené síly pro Prahu) a druhá Starostové pro Prahu. V názvu je tak podle soudu řada rozlišovacích prvků.

Tagy: Česko domácí starosta Ústavní soud komunální volby Starostové a nezávislí STAN

Zdroje: ČTK