Srbsko neuznává memorandum o Srebrenici. Premiér ale uctí oběti masakru v Bosně

- Aktuality autor: pal

Srbský premiér Aleksandar Vučić se nakonec zúčastní vzpomínkové akce u příležitosti 20. výročí srebrenického masakru. Premiér to oznámil ve středu s tím, že jeho cestu do Bosny jednomyslně schválila vláda. Británie a USA se mezitím pokoušejí přesvědčit Rusko, aby nevetovalo rezoluci k srebrenickému masakru na půdě OSN. 

Srbský premiér Aleksandar Vučić pojede v půli července do Srebrenici

Srbský premiér Aleksandar Vučić pojede v půli července do Srebrenici,zdroj: Profimedia.cz

"Vláda jednomyslně rozhodla, že když budou splněny podmínky, budu 11. července reprezentovat Srbsko ve Srebrenici," prohlásil srbský premiér na tiskové konferenci v Bělehradě. Jaké podmínky měl na mysli, už ale světové agentury neuvedly.

Jak Vučić dodal, v souvislosti s OSN se mu prý dostalo ujištění, že rezoluce ohledně Srebrenice, kterou označil za "ponižující" pro Srbsko i Republiku srbskou v Bosně, nebude přijata.

Bosenskosrbské ozbrojené síly se v červenci 1995, na samém sklonku války v Bosně, zmocnily enklávy Srebrenica, která byla v té době pod ochranou jednotek OSN. Poté v okolí města povraždily sedm až osm tisíc muslimských (dnes bosňáckých) chlapců a mužů. Ostatky obětí tohoto masakru byly později nalezeny v různých masových hrobech. Řada lidí se ale dodnes pohřešuje.

Tagy: zahraničí Srbsko Bosna a Herzegovina

Zdroje: ČTK