Srbové popírali genocidu v Srebrenici na schůzi OSN

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Spojené státy dnes v New Yorku s několika dalšími zeměmi bojkotovaly schůzi Valného shromáždění OSN věnovanou mezinárodnímu trestnímu právu. Důvodem byla podle mluvčího americké mise obava, že rozprava bude neobjektivní a jednostranná. Debatu svolal předseda Valného shromáždění Vuk Jeremić, bývalý srbský ministr zahraničí, a tématem byla mimo jiné i válka v bývalé Jugoslávii. 

K americkému bojkotu se připojila Kanada, Jordánsko a některé další země, evropské státy na jednání vyslaly méně významné diplomaty. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun se jednání zúčastnil a v projevu podtrhl velký význam prosazování spravedlnosti a práva v mezinárodním měřítku. 

Podle informace agentury AFP průběh rozpravy americké obavy potvrdil. Na schůzi promluvil srbský prezident Tomislav Nikolić, který prohlásil, že Srbové povolaní před mezinárodní soud jsou vystaveni "systematickému lynči". Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii podle něj trestá výhradně Srby, ale zločiny Chorvatů a Muslimů (Bosňáků) přehlíží. 

Někteří diskutující popřeli, že by masakr v bosenské Srebrenici byl genocidou. V roce 1995 tu bosenští Srbové zavraždili kolem 8000 lidí. 

Předsedající Jeremić delegátům řekl, že Valné shromáždění by se podle jeho názoru nemělo žádným tématům vyhýbat. Podle diplomatů ale přitom neudělil slovo zástupcům pozůstalých po srebrenickém masakru.

Mluvčí americké mise Erin Peltonová označila přístup Vuka Jeremiče k řízení schůze za "nevyvážený a provokativní". Velvyslanci Jordánska a Lichtenštejnska na protest proti zasedání Valného shromáždění zorganizovali tiskovou konferenci s pozůstalými po obětech ze Srebrenice.

Tagy: genocida Srbsko OSN masakr nevinných válečné zločiny Srebrenica

Zdroje: ČTK