Sraz pravicových radikálů se obešel bez incidentů

- Aktuality autor: red

Žádné incidenty ani zásah policie nenarušily vzpomínkovou akci asi 200 pravicových radikálů, kteří se v sobotu odpoledne sjeli do Mostu. V Mostě a poté v Litvínově si připomněli jedenácté výročí násilné smrti svého kamaráda Miloše Reha. Na pořádek dohlíželo na 300 policistů.

Pravicoví radikálové přijeli na mostecké vlakové nádraží, odkud je ve 14:30 autobusy dopravily k Rehovu hrobu. Pak pokračovali do Litvínova. Nejprve si připomněli památku svého kamaráda položením věnce nedaleko autobusového nádraží, kde Reho zemřel na následky bodných ran při rvačce. V projevech potom kritizovali, že muž usvědčený z usmrcení Reha nebyl odsouzen za vraždu, i výši trestu, který jim připadá mírný.

Poté se extremisté vydali na pochod městem. Na nádraží se vrátili v 16:20, organizátoři následně akci ukončili.

Klidný průběh akce zajišťovaly pořádkové jednotky Ústeckého kraje, policisté z Libereckého a Plzeňského kraje, policejní psi, koně, vrtulník i městští strážníci. "Pohyb účastníků pochodu budeme i nadále monitorovat. Projevy extremistů jsme sledovali, neobsahovaly nic protizákonného," řekl náměstek ústeckého krajského policejního ředitele Oldřich Zeman.

Devatenáctiletý Reho byl 16. května 1999 časně ráno nalezen v areálu litvínovského nádraží s těžkým bodným zraněním, jemuž později podlehl. Pachatele, který Reha pobodal, policie dopadla. V únoru 2000 mu soud vyměřil za ublížení na zdraví s následkem smrti desetiletý trest.
Loňský pochod zhruba 150 radikálů se také obešel bez incidentů, policie nezasahovala.

Tagy: most pravice radikálové

Zdroje: ČTK