Správa železnic vypíše miliardovou zakázku desetiletí

- Aktuality autor: red

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vypíše do dvou až tří měsíců zakázku na stavbu koridoru z Rokycan do Plzně. Předpokládaná suma se blíží 8,5 miliardy korun bez DPH, správa proto stavbu označuje za zakázku desetiletí. Informují o tom dnešní deníky E15 a Mladá fronta Dnes.

Podle mluvčího SŽDC Pavla Hally si podobně vysoké náklady v minulosti vyžádala pouze výstavba Nového spojení v Praze, což je estakáda mostů a tunelů pod vrchem Vítkovem. Největší pražskou železniční stavbu za posledních téměř 30 let budovalo sdružení stavebních firem pod vedením Skansky. Sdružení vyhrálo soutěž v roce 2004. "Pro srovnání, běžné zakázky byly tak kolem tří čtyř miliard," řekl E15 Halla.

Nové koleje z Rokycan do Plzně budou oproti obvyklým přestavbám koridorů výjimečné, neboť povedou ve zcela nové stopě. Na trase také vznikne tunel, který s délkou přes čtyři kilometry bude nejdelším v Česku. Původně správa počítala s náklady o miliardu vyššími, v rámci hledání úspor a přehodnocení projektů ale zřejmě miliardu ušetří, píše E15.

Velké místo pro korupci

K dalším velkým připravovaným zakázkám patří letos modernizace průjezdu Plzní, která si vyžádá zhruba 1,5 miliardy korun, nebo rekonstrukce Střelenského tunelu u hranic se Slovenskem za 400 milionů korun. K největším letošním akcím patří také například rekonstrukce nádraží v Českých Budějovicích a návazné trati do Nemanic za 700 milionů korun, která začala počátkem února.

Správa železniční dopravní cesty má v letošním rozpočtu na nové investice 15 miliard korun, loni to bylo 12,5 miliardy korun. Naopak na opravy a údržbu kolejí se suma meziročně o miliardu snížila, v rozpočtu je připraveno 7,4 miliardy korun.

Státní SŽDC nyní v tuzemsku spravuje síť železničních tratí, v polovině roku má od Českých drah převzít také řízení provozu na železnici. V současnosti zaměstnává přibližně 9500 lidí, po začlenění výpravčích, signalistů, hláskařů a jiných zaměstnanců řízení provozu z Českých drah se jejich počet zhruba zdvojnásobí.

Tagy: vlaky železnice čd

Zdroje: ČTK