Spotřebitelé dostanou víc práv. Spory půjde řešit mimosoudně

- Aktuality autor: pal

Vláda v pondělí schválila návrh novely zákona o ochraně spotřebitele, která zavádí mimosoudní řešení spotřebitelských sporů a umožňuje České obchodní inspekci (ČOI) nahrávat průběh tzv. předváděcích akcí bez souhlasu pořadatelů akce. 

Novela může spotřebiteli dost pomoct. Ilustrační snímek

Novela může spotřebiteli dost pomoct. Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Náklady na vytvoření a fungování systému se vyšplhají až na 52 milionů korun. Peníze půjdou na posílení činnosti čtyř úřadů, především ČOI. Předpokládá se, že díky tomu vznikne 69 nových pracovních míst, z toho 34 právě na ČOI.

Jedinou možností, jak v současné době řešit spor s obchodníkem, je soudní cesta. To je samozřejmě pro obě strany velmi namáhavá a finančně náročná záležitost. Mimosoudní řešení sporů bude mít na starosti právě ČOI. Lhůta pro vyřízení sporu bude 90 dnů. Tímto způsobem mohou být řešeny i spory se zahraničními e-shopy.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek nevylučuje možnost, že by v budoucnosti mohly mimosoudní spory řešit i soukromé instituce. "Budeme jednat s těmi nestátními subjekty, jako je třeba Hospodářská komora, ale to nebude dříve než zhruba za dva roky, protože zákon předpokládá určité vyhodnocení," upřesnil ministr. 

   

Tagy: Česko česká obchodní inspekce česká vláda české zákony ochrana spotřebitelů

Zdroje: ČTK