Dnes je středa 25. listopadu 2020., Svátek má Kateřina
Počasí dnes 3°C Zataženo nízkou oblačností

Zátopek je mezi prvními členy Síně slávy světové atletiky

Zátopek je mezi prvními členy Síně slávy světové atletiky
14 Aug 1994: Portrait of Emil Zatopek of the Czech Republic during the European Championships 1994 held at the National Stadium, in Helsinki, Finland. Mandatory Credit: Gray Mortimore /Allsport | zdroj: Archiv

Český vytrvalec Emil Zátopek je mezi prvními dvanácti členy Síně slávy, kterou mezinárodní atletická federace IAAF založila k příležitosti oslav svého stoletého výročí.

Spolu s čtyřnásobným olympijským šampionem Zátopkem jsou mezi prvními členy Jesse Owens, Carl Lewis, Fanny Blankersová-Koenová, Abebe Bikila, Paavo Nurmi, Al Oerter, Adhemar da Silva, Edwin Moses, Betty Cuthbertová, Jackie Joynerová-Kerseeová a Wang Ťün-sia. V průběhu letošního roku bude podle agentury AP do Síně slávy uvedeno dalších 12 atletů. Podmínkou pro členství je zisk nejméně dvou zlatých medailí na olympiádě nebo mistrovství světa a alespoň jeden světový rekord. Atlet také může být do Síně slávy zařazen až deset let po ukončení kariéry. "O vytvoření Síně slávy jsme uvažovali už delší dobu. Je to skvělá možnost nejen ocenit výkony největších atletů, ale také zvýšit zájem o náš sport a jeho bohatou historii," uvedl prezident IAAF Lamine Diack. Zátopek, který zemřel v roce 2000 ve věku 78 let, získal na olympiádě v Helsinkách v roce 1952 zlaté medaile v bězích na pět a deset kilometrů a v maratonu. O čtyři roky dříve si doběhl pro první zlato na desetikilometrové trati na hrách v Londýně.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,110 26,210
USD 21,940 22,080
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma