Počasí dnes 14°C Oblačno

V Lize mistrů se nejspíš uplácelo!

Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Šok a pořádný poprask vyvolal středeční zápas Ligy mistrů mezi Dinamem Záhřeb a Olympiquem Lyon. Francouzský tým vyhrál v Záhřebu 7:1, výkon Dinama ale zůstal předmětem spekulací. Domácí zápas úplně vypustili a umožnili Lyonu vyhrát o pět branek, které potřeboval k postupu do osmifinále soutěže.

O postup naopak přišel nizozemský Ajax Amsterdam, který doma podlehl Realu Madrid 0:3 a portugalští sudí mu v zápase neuznali dvě regulérní branky. Kvůli tomu bude slavný klub na jaře hrát pouze Evropskou ligu. V Ajaxu, kde vládne i pocit křivdy, se jen těžko smiřují s vyřazením. Lyon nakonec slaví díky lepšímu skóre, i když podivný průběh jeho zápasu ve Francii vyšetřují. "Tento scénář byste si nemohli představit ani v těch nejhorších snech. Celý čtvrtek budeme truchlit, v pátek dám radši hráčům úplné volno," řekl zklamaný kouč Ajaxu Frank de Boer. V nizozemském velkoklubu si nepřipouštěli myšlenku, že by tým přišel v LM o jarní play off. Ajax měl před posledním kolem tříbodový náskok před Lyonem, a i když nakonec podlehl o tři branky Realu, nikdo v amsterodamské Areně si nedokázal představit, že by Lyon dokázal v Záhřebu vyhrát o potřebné čtyři góly. Zvlášť v situaci, kdy Dinamo dokonce na konci prvního poločasu šlo proti francouzskému týmu do vedení. Lyon však dokázal téměř nemožné. V chorvatské metropoli nakonec nasázel sedm gólů a nakonec slavil postup, protože měl o dvě branky lepší brankový rozdíl než Ajax, s nímž v obou utkáních remizoval 0:0 a bilance ze vzájemných zápasů tak nehrála roli. Zprávy ze Záhřebu o lyonském brankostroji vyvolaly v táboře Ajaxu paniku. "V životě by mě nenapadlo, že tam Lyon může vyhrát takovým rozdílem. U nás bylo do konce zápasu pět minut a někdo zakřičel, že Lyon vede už 6:1, že jsme venku," líčil brankář Kenneth Vermeer. Také kouč De Boer byl v šoku. "Viděl jsem, že ještě před poločasem Záhřeb vedl, pak jsme přišli po zápase do šatny a vidíme, že to je 1:7. Je to obrovská rána. Klobouk dolů před našimi fanoušky, že nás dál hnali dopředu, i když už věděli, jak se to v Záhřebu vyvíjí," uvedl De Boer, který nechtěl, aby jeho hráči během utkání s Realem věděli o vývoji druhého utkání skupiny. Pro trenéra Ajaxu bylo ve středu jen malou útěchou, že tým bude pokračovat v jarním play off Evropské ligy. Průběh utkání v Záhřebu a některé do očí bijící chyby domácích hráčů při inkasovaných gólech vzbudily v mnohých fanoušcích pochybnosti. Ty jen podpořil francouzský Úřad pro regulaci internetových sázek (ARJEL), který se zápas rozhodl vyšetřit.  Zápas už prověřila i UEFA a její systém pro odhalování podezřelých sázek žádný problém neobjevil. "Systém neukázal žádné podezřelé vzorce v sázkách na středeční zápas, které by ospravedlnily vedení jakéhokoli vyšetřování v této věci," uvedla v prohlášení. De Boer věděl, že Ajax si mohl postup zajistit sám bez ohledu na zápas Lyonu, přesto po nezdaru s Realem cítil i křivdu a obvinil portugalské rozhodčí z několika chybných verdiktů. "První gól jim (Realu) nechali, i když se mi zdálo, že šlo o ofsajd. Nám naopak dva jasné góly neuznali," zlobil se De Boer. Zatímco v Amsterdamu kypí zlost, hráči Lyonu si vychutnávají postup, s nímž se už v duchu loučili. Oslavován je hlavně útočník Bafétimbi Gomis, sedmý hráč, který dokázal v LM nastřílet čtyři branky. A jeho hattrick za pouhých sedm minut, byť rozdělený přestávkou, je nejrychlejší v historii soutěže. "Ale já nejsem hrdina, je to kolektivní práce," reagoval Gomis. "Když přišli o vyloučeného hráče, najednou jsme měli hodně prostoru. Jen jsem se tomu musel přizpůsobit," poznamenal Gomis. Lyon jde v LM dál i přesto, že v základní skupině dokázal skórovat jen proti Dinamu Záhřeb. V útoku se neprosadil při bezbrankových remízách s Ajaxem ani při obou prohrách s Realem. Nakonec se ale jeho tým stejně oddává postupové euforii. Rozčarovaní byli naopak hráči Dinama Záhřeb. Ve skupině prohráli všech šest zápasů, navíc inkasovali 22 branek a jen tři vstřelili. Hrozivý debakl s Lyonem jejich nepovedené vystoupení zdůraznil ještě víc.  "Je to pro náš nezkušený tým bolestivá, ale užitečná lekce. Doufejme, že příště budeme v této elitní soutěži lepší," uvedl trenér Krunoslav Jurčič. Jeho se však další pokus proniknout do LM už týkat nebude, hned po debaklu byl totiž odvolán.