Počasí dnes 14°C Skoro zataženo

Střelkyně Sýkorová má olympijský bronz ze sportovní malorážky

Střelkyně Adéla Sýkorová získala na olympijských hrách v Londýně překvapivou bronzovou medaili ve sportovní malorážce. Životní úspěch vybojovala za vítěznou Američankou Jamie Lynn Grayovou a Srbkou Ivanou Maksimovičovou.

Sýkorová navázala na pekingské stříbro Kateřiny Emmons v této disciplíně, sama byla před čtyřmi roky devatenáctá. Emmons se v Londýně do finále nedostala, po 32. místě v kvalifikaci boj své kolegyně mezi osmičkou nejlepších už jen komentovala pro televizi. "Úžasné! Skvělé! Jsem strašně šťastná, že jsem to dokázala. Vůbec jsem nevěřila, že bych mohla mít medaili. Ještě mi to nedochází," řekla Sýkorová. Pětadvacetiletá střelkyně postoupila z kvalifikace ze čtvrtého místa, což jí vyhovovalo. "Pokud bych nastupovala do finále s cílem v podobě stupňů vítězů, byl by výsledek špatný. Byla bych moc nervózní," uvedla. Finále ale dobře nezačala, ve druhé sérii trefila jen 8,8 bodu. V dalším průběhu si vedla lépe a po sedmé z deseti ran byla poprvé na bronzové příčce. Zásah 8,0 v osmé sérii znamenal sestup z medailových pozic. "Strhla jsem to, to bylo špatně vystřelené," řekla, ale díky dvěma trefám za 10,2 na závěr zaznamenala Sýkorová výkon 683,0 bodů a čtvrtou Polku Sylwii Bogackou porazila o 1,1 bodu. Po poslední ráně odložila zbraň a při pohledu na obrazovku s výsledky se chytila překvapením za pusu. "Nevěděla jsem, jak ostatní střílí. Fakt jsem nechtěla znát průběžný stav. Vždy, když hlásili ty rány, tak jsem si zpívala, abych neslyšela okolí. Prozpěvovala jsem si Malá dáma od Kabátů," řekla zlínská rodačka. Čeští díky Sýkorové prodloužili medailovou šňůru na olympijských hrách, která se táhne od Soulu 1988. "V těžkých podmínkách odstřílela dobře, jak jsem si tajně přál. A jak si počínala ve finále, z toho jsem byl šokovaný," řekl šéf českého střeleckého týmu Vladislav Šaňák. "Je pilná, pracuje na sobě. Jak bude získávat zkušenosti, což je důležité, protože jich na velkých závodech tolik nemá, tak by o Adéle ještě mohlo být slyšet," uvedl na adresu střelkyně, která má na kontě dva bronzy ze Světového poháru a čtvrté místo na mistrovství Evropy ve vzduchové pušce. Grayová na cestě za vítězstvím nastřílela olympijský rekord v kvalifikaci (592) i ve finále (99,9). Maksimovičovou předstihla o 4,4 bodu, Sýkorovou dělilo od stříbra 4,5 bodu.