Počasí dnes 14°C Oblačno

Rosického gól Arsenalu k postupu přes AC Milán nepomohl

Fotbalisté AC Milán a Benfiky Lisabon jsou prvními čtvrtfinalisty Ligy mistrů. Milán postoupil i přes prohru 0:3 na hřišti Arsenalu, kterému nepomohl ani gól českého záložníka Tomáše Rosického. Londýnskému celku chyběla jedna branka k tomu, aby smazal čtyřbrankové manko z prvního utkání. Benfica po vítězství 2:0 vyřadila Zenit Petrohrad, s nímž před třemi týdny v Rusku prohrála 2:3.

Na Emirates Stadium v Londýně se schylovalo k velké senzaci, protože Arsenal byl jen krůček od toho, aby otočil zdánlivě ztracený dvojzápas s Milánem. Pouze tři týmy v historii evropských pohárů dokázaly postoupit navzdory čtyřbrankovému manku z prvního duelu a Arsenal se k nim mohl zařadit, protože už v poločase vedl 3:0. Nevídaný nápor "Kanonýrů" odstartoval v sedmé minutě vedoucí brankou Koscielny a ve 26. minutě se přesnou trefou ze dvanácti metrů připomněl i Rosický, který před týdnem skóroval i v ligovém derby s Tottenhamem. Fanoušci Arsenalu byli u vytržení, když Van Persie 32. brankou v sezoně těsně před pauzou z penalty zvýšil na 3:0 a těšili se, že Arsenal jako první tým v Lize mistrů zvrátí zápas v play off, i když v prvním utkání prohrál o čtyři góly. Milánu ale pomohla poločasová pauza, po níž domácí vypadli z rytmu. Vítězové z Ligy mistrů z roku 2007, kteří v minulých vyřazovacích bojích vypadli s Manchesterem United a Tottenhamem, už tlaku Arsenalu po změně stran dokázali čelit lépe než v prvním dějství. Český reprezentační kapitán Rosický dál táhl většinu akcí domácích a po jedné z nich v 60. minutě promarnil velkou šanci Van Persie, jehož dorážku z bezprostřední blízkosti zneškodnil brankář. Italský gigant v závěru, kdy hráčům Arsenalu viditelně docházely síly, nakonec postup uhájil. Ve čtvrtfinále je poprvé od roku 2007, kdy soutěž vyhrál. Pro Arsenal je malou náplastí, že v Lize mistrů doma neprohrál už potřinácté za sebou. Benfiku nijak nenahlodala úvodní prohra 2:3 v Petrohradu. Portugalský velkoklub na stadionu Da Luz udeřil pokaždé v nastaveném čase obou poločasů. Nejprve se těsně před přestávkou prosadil obránce Maxi Pereira, který si na pravý okamžik schoval letošní premiérový gól v LM. Ruští šampioni se nepřiblížili výkonu, kterým doma Benfiku dokázali zaskočit. V ofenzivě byli dlouho neškodní a domácí oslavili svůj jubilejní 50. zápas v soutěži dalším gólem v samém závěru, kdy se po brejku do otevřené obrany trefil střídající útočník Oliveira. Zenit tak při své první účasti ve vyřazovací části LM skončil v osmifinále.