Dnes je úterý 16. dubna 2024., Svátek má Irena
Počasí dnes 11°C Skoro zataženo

Petra Kvitová postoupila do semifinále Australian Open

Česká tenistka Petra Kvitová postoupila do semifinále grandslamového Australian Open. Světová dvojka ve čtvrtfinále porazila v melbournské Rod Laver Areně nenasazenou Saru Erraniovou z Itálie dvakrát 6:4.

Příští soupeřkou Kvitové, která může být po turnaji světovou jedničkou, bude čtvrtá nasazená Maria Šarapovová z Ruska, která porazila v posledním čtvrtfinále krajanku Jekatěrinu Makarovovou 6:2 a 6:3. Šarapovovou porazila Kvitová loni ve finále Wimbledonu, v Tokiu na podzim Ruska kvůli zranění kotníku nedohrála. "Nečekala jsem lehký zápas, protože Sara tady hrála výborně, což potvrdila. Bylo těžké zůstat koncentrovaná na každý míč a udržet taktiku. Jsem moc ráda, že jsem druhý set otočila," řekla jednadvacetiletá Kvitová v rozhovoru na dvorci. Do semifinále Australian Open postoupila Kvitová poprvé v kariéře a napodobila Janu Novotnou, která v roce 1991 nakonec prohrála v Melbourne ve finále. Kvitová hned vzala Erraniové podání, ale vzápětí po sérii chyb přišla o vlastní servis. Italka se výborně pohybovala, vracela míče s vyšší rotací i čopované a nutila hrát wimbledonskou vítězku Kvitovou delší výměny než v předchozích zápasech. Kvitová využívala slabší servis Erraniové, 48. hráčky světa, útočila z returnu a vedla už 5:2. Po dalších chybách, v prvním setu jich udělala celkem 22, ale ztratila servis a vypadala frustrovaně. Nakonec úvodní dějství získala po 53 minutách 6:4. "Hrála jsem nervózně, protože každý očekával, že to bude lehký zápas. Možná jsem měla až příliš v hlavě, že to je lehký los, ale vůbec nebyl," řekla Češka. Brejkem vstoupila Kvitová i do druhého setu, ale musela nadále bojovat především s vlastní trpělivostí a pestrou hrou Erraniové, která držela míč v kurtu. Když Italka přidala i vítězné míče, četla podání Kvitové, rázem Češka prohrávala 1:4. "Říkala jsem si, že musím začít hrát uvolněněji a víc v kurtu, abych měla šanci," řekla Kvitová. Plán Kvitová naplnila. Dokázala hrát agresivně, měla 36 vítězných úderů, a ziskem pěti gamů v řadě otočila vývoj druhého setu a radovala se z vítězství. Zápas Kvitová uzavřela po téměř dvou hodinách čistou hrou při svém podání. Šarapovová hraje v Melbourne výborně, cestou do semifinále ztratila jen jeden set. "Kvitová si hodně věří a hraje momentálně výborně, nejlepší tenis. Ve Wimbledonu to bylo těžké a teď se na zápas těším," řekla Ruska k semifinále s Kvitovou. Ve čtvrtfinále mužské dvouhry čtvrtý nasazený Brit Andy Murray porazil Japonce Keie Nišikoriho 6:3, 6:3 a 6:1. Dvojnásobný finalista vyhrál desátý zápas za sebou a v semifinále se utká buď se světovou jedničkou a obhájcem titulu Novakem Djokovičem, nebo Španělem Davidem Ferrerem.

Kurzovní lístek: 16.4.2024 Exchange s.r.o.