Dnes je čtvrtek 28. března 2024., Svátek má Soňa
Počasí dnes 14°C Skoro zataženo

Pardubice vyhrály první finále extraligy nad Kometou na nájezdy

V liberecké Tipsport areně se 3. dubna 2012 odehrál 6. zápas semifinále play off Tipsport extraligy ledního hokeje mezi celky Bílí Tygři Liberec a HC ČSOB Pojišťovna Pardubice. Na snímku radost Pardubic, zprava Jan Kolář, Jan Starý, čtvrtý zprava Vladimír Sičák a pátý Petr Koukal. PETR ZBRANEK / MEDIAFAX | zdroj: tisková zpráva

Hokejisté Pardubic porazili v prvním finálovém zápase play off extraligy Kometu Brno 5:4 po samostatných nájezdech. Dramatický duel rozhodl kapitán Petr Koukal, který se v penaltách jako jediný prosadil. Druhý duel série hrané na čtyři výhry je na programu v úterý opět v Pardubicích.

Domácí do zápasu vstoupili aktivněji, a přestože jejich útočná snaha neměla dlouhého trvání, podařilo se jim dostat se do vedení. Na Radilovu gólu ale měl zásluhu i nejistě zasahující Trvaj. Brankářská jednička Komety pak už ale podávala spolehlivý výkon, jeho spoluhráči navíc začali diktovat tempo hry. Aktivní byl zejména Čermák, který mohl vyrovnat již ve 4. minutě. Růžička ale jeho důrazu na brankovišti odolal. Ve 12. minutě člen elitního útoku Komety své zakončení lehce překombinoval a pardubický gólman se štěstím udržel puk před brankovou čárou. Neujala se ani šance Petrovického. Hosté se ale nevzdávali a snažili se srovnat s Východočechy gólově krok. Ve 25. minutě jel sám na Růžičku opět Čermák, ale ani tentokrát neuspěl. Zkušený útočník se ale nakonec dočkal, k páté brance v play off mu přitom pomohl protihráč. Obránce Kočí totiž jeho přihrávku na Divíška srazil za záda bezmocného Růžičky. Do třetí části ale Pardubice vstoupily svižněji a podařilo se jim dostat se opět do vedení. Trvaje překonal po samostatné akci zakončené pohotovou dorážkou Rákos. Kometa, v jejíž sestavě chyběl od poloviny zápasu zraněný Petrovický, ale rychle srovnala krok. Do ideální pozice před Růžičku si najel Dlouhý a bylo vyrovnáno. Vyprodanou ČEZ arénu ale dostal rychle zpět do varu obránce Píša, jenž v přesilové hře prostřelil Trvaje od modré, a Východočeši potřetí vedli. Ani tentokrát ale jejich radost netrvala dlouho. Ve 47. minutě totiž vyrovnal Erat, a ukončil tak přestřelku obou celků. Pardubice i Kometa začaly více myslet i na obranu a snažily se nenabídnout soupeři chybou gólovou šanci. V 55. minutě ale opět posunul domácí do vedení Buchtele, jemuž po skončení přesilové hry krásně přihrál před prázdnou branku obránce Benák. Jihomoravanům se však podařilo opět vyrovnat, tentokrát prakticky bez práce. Žižkovo nahození ze středního pásma totiž Růžička nečekaně propustil za záda. Kometa tak neprohrála ani osmý zápas v play off na kluzištích soupeřů v normální hrací době a zápas šel do prodloužení. V nastavené desetiminutovce ani přes množství střel gól nepadl, o vítězi prvního finále tak rozhodly nájezdy. Do nich Kometa tradičně nasadila brankáře Hoviho, k výhře jí to ale nepomohlo. Finského gólmana překonal kapitán Koukal, Růžička všechny tři pokusy soupeře zlikvidoval. HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Kometa Brno 5:4 po sam. náj. (1:0, 0:1, 3:3 - 0:0) Branky a nahrávky: 3. Radil (V. Kočí), 42. Rákos (Semorád), 45. Píša (Kolář I, Starý), 55. Buchtele (Benák, Radil), rozhodující nájezd Koukal - 27. L. Čermák (Divíšek), 44. Dlouhý (Jaroslav Svoboda, L. Čermák), 47. Erat (Žižka), 57. Žižka (Kováčik). Rozhodčí: Hodek, Šindler - Bláha, Kostka. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:1. Diváci: 10.050 (vyprodáno). Stav série: 1:0. Pardubice: M. Růžička - Píša, V. Kočí, Sičák, Borer, Benák, Kolář II, M. Drtina - Kolář I, Koukal, Starý - Bartek, Cetkovský, Somík - Semorád, T. Zohorna, Rákos - Radil, Kousal, Buchtele. Trenéři: Hynek a Lubina. Brno: Trvaj (na nájezdy Hovi) - Kováčik, Žižka, Bičánek, Vašíček, M. Hruška, Malec, Švrček - Jaroslav Svoboda, L. Čermák, Dlouhý - T. Svoboda, Divíšek, Jakub Svoboda - Erat, Petrovický (41. Švaňhal), H. Zohorna - Balej, Polodna, Haluza. Trenéři: Venera a Oslizlo.

Kurzovní lístek: 28.3.2024 Exchange s.r.o.