Počasí dnes 14°C Skoro zataženo

Michálkův gól v poslední minutě poslal hokejisty do semifinále MS

Čeští hokejisté porazili v dramatickém čtvrtfinálovém utkání na mistrovství světa ve Stockholmu domácí Švédsko 4:3 a v sobotním semifinále je čeká Slovensko. Dnešní zápas rozhodl gól Milana Michálka 29 sekund před koncem. Český tým se představí v bojích o medaile potřetí za sebou, Švédové v nich budou poprvé od roku 2000 chybět.

Trenér Alois Hadamczik prolomil svou nepříznivou bilanci se Švédskem, které na velkém turnaji porazil na sedmý pokus. Po opatrném začátku a několika jistých zákrocích brankářů Kováře a Fastha se v 8. minutě prosadili domácí, když Zetterbergovu přihrávku přetavil ve vedoucí gól Eriksson. Vzápětí si připsal několik těžkých zásahů Kovář, jenž zlikvidoval po přečíslení i velkou šanci Alfredssona. Ve 12. minutě se podařilo českému týmu vyrovnat. Na Nakládalovu střílenou přihrávku si najel Nedvěd a přesnou tečí nedal Fasthovi šanci zasáhnout. Následně měl dvě velké šance Frolík, ale prosadil se Novotný s přispěním nechtěné teče Erikssona v 17. minutě. Druhému českému gólu předcházela chyba Švédů v rozehrávce. Na začátku druhé třetiny dvakrát zahrozil Eriksson, Kováře následně prověřil i Karlsson, ale oba Švédové neuspěli stejně jako Erat na druhé straně. Ve 27. minutě byli blízko třetí branky Plekanec s Frolíkem, osamoceni před Fasthem ale nedokázali přesně zakončit. Hadamczikův výběr soupeře přehrával a svou pohodu potvrdil i v první přesilové hře zápasu, kterou Češi využili již po osmnácti sekundách. Pohotovou zpětnou přihrávku před branku zužitkoval i díky Michálkovu důrazu Erat. Ve 35. minutě se podařilo dotlačit puk za brankovou čáru Koukalovi, ale rozhodčí předtím přerušili hru. Dvoubrankové vedení Češi do druhé přestávky neudrželi. Závěr třetiny patřil Švédům a přesto, že Kovář předvedl několik dobrých zákroků, 45 sekund před koncem prostřední dvacetiminutovky ho překonal Zetterberg, který uplatnil svou fyzickou kondici. Hned na začátku třetí části český výběr o svůj pracně vybojovaný náskok přišel. Kováře chytajícího nejdůležitější zápas v kariéře 45 sekund po úvodním vhazování prostřelil Ericsson. Ve vyrovnané partii mohli své týmy posunout do vedení Frolík nebo Alfredsson, ale stejně jako Průcha ve 46. minutě neuspěli. Pět minut před koncem normální hrací doby mohl rozhodnout Bäckström, Kovář ale jeho poslední střelu vyrazil ramenem. Následně pomohla českému brankáři po Landeskogově střele tyč. Dramatický zápas rozhodl v samém závěru Michálek, který v rohu sebral mezi dvěma soupeři puk, vyjel si před branku a vystřelil přesně nad Fasthovo rameno. Švédsko - Česká republika 3:4 (1:2, 1:1, 1:1) Branky a nahrávky: 8. Eriksson (Zetterberg, Franzén), 40. Zetterberg, 41. Ericsson (Eriksson, Landeskog) - 12. P. Nedvěd (Nakládal, Němec), 17. Novotný (M. Michálek), 31. Erat (M. Michálek, Krejčí), 60. M. Michálek. Rozhodčí: Levonen (Fin.), Reiber (Švýc.) - Dussureault (Kan.), Morrison (USA). Vyloučení: 3:1. Využití: 0:1. Diváci: 10.397. Švédsko: V. Fasth - Hedman, N. Kronwall, Karlsson, Hjalmarsson, Brodin, S. Kronwall, Ericsson - Franzén, Zetterberg, Eriksson - Alfredsson, Bäckström, Hörnqvist - Stalberg, Krüger, Landeskog - Järnkrok, Persson, Silfverberg - Larsson. Trenér: Pär Marts, Roger Rönnberg, Peter Popovic a Rikard Grönborg. Česká republika: Jakub Kovář - Nakládal, Blaťák, Čáslava, Krejčík, Mojžíš, Krajíček, Němec - Erat, Plekanec, M. Michálek - Frolík, Krejčí, Tenkrát - Hemský, P. Nedvěd, Koukal - Petružálek, Novotný, Průcha. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.