Michálek se v NHL blýskl hattrickem, Voráček s Jágrem nedohráli

Hokejový útočník Milan Michálek se v úterním utkání NHL na ledě Tampy Bay blýskl hattrickem a výrazně se zasloužil o výhru Ottawy 7:3. Michálek, jenž si navíc připsal jednu asistenci, vstřelil všechny tři góly během závěrečných osmi minut třetí třetiny a zaznamenal druhý hattrick v kariéře.

Úterní zápas naopak neskončil dobře pro duo českých útočníků z Philadelphie Jaromíra Jágra a Jakuba Voráčka, kteří nedohráli souboj s Detroitem. Druhý jmenovaný sice vstřelil gól a přispěl tak k výhře Flyers 3:2, v druhé třetině však odstoupil ze hry po tvrdém zákroku Niklase Kronwalla. V průběhu prostřední části odešel předčasně do kabiny kvůli problémům v dolní části těla i Jágr a na led už se nevrátil. Michálek se v Tampě poprvé prosadil v 53. minutě, kdy v přesilové hře pojistil vedení Senators na 5:3. V závěru utkání pak dvakrát skóroval do prázdné branky při power-play domácích a vylepšil tak své střelecké maximum na 32 gólů. "Je skvělé, co Milan předvádí. Vždycky měl potenciál být dobrým střelcem, ale brzdila ho zranění. Všichni jsme rádi, jak mu letošní sezona vychází a moc mu to přejeme. Je to odměna za jeho tvrdou práci, zaslouží si to," pochválil českého útočníka trenér Paul MacLean. Lightning ztratili s Ottawou důležité dva body v boji o postup do play off, navíc ještě přišli o brankářskou jedničku Mathieua Garona. Ten už po čtyřech minutách hry kvůli zranění přenechal místo v brance Dwaynu Rolosonovi. "Je hodně nepříjemné vidět, že se Mathieu zranil. Chytal skvěle, díky němu jsme vyhráli spoustu zápasů. Když musel odstoupit ze hry, srazilo nás to," uvedl Steven Stamkos, jehož tým prohrál první třetinu 0:3. "Začátek zápasu jsme totálně prospali. Pak jsme se sice zvedli, ale manko bylo příliš velké," dodal Stamkos, nejlepší střelec ligy, jenž ve 46. minutě svým 48. gólem v sezoně snižoval na 3:4. Pak ale všechny naděje Tampy utnul Michálek. Philadelphia si proti Detroitu připsala třetí výhru v řadě a čtvrtou z posledních pěti zápasů. Zasloužil se o ni především Claude Giroux, který nastoupil navzdory bolestem v levé ruce a v 19. minutě dostal Letce do vedení 2:1. V 35. minutě pak v oslabení přihrál na třetí gól Maximu Talbotovi a Red Wings dokázali v třetí třetině už jen snížit. To už ale domácí hráli bez Jágra, u něhož se nejspíš znovu ozvaly problémy s kyčlí, a Voráčka. Ten ve 28. minutě se skloněnou hlavou zpracovával kotouč u mantinelu v obranném pásmu a v momentě, kdy se chtěl rozjet směrem k soupeřově brance, schytal tvrdý úder ramenem do obličeje od Kronwalla. Voráček zůstal chvíli ležet na ledě, pak po svých odjel na střídačku, ale do hry se už znovu nezapojil. Po zápase klub oznámil, že Voráčkovi museli lékaři sešít několika stehy tržnou ránu ve tváři, českého útočníka navíc čeká další vyšetření. "Byl to tvrdý úder přímo na hlavu. Je to frustrující, protože Voráček má skvělou sezonu, navíc už takhle máme dost hráčů na marodce. Snad bude brzy v pořádku," doufá kouč Peter Laviolette. Ještě než se zranil, připsal si Voráček dvanáctý gól v sezoně, jímž ve 14. minutě vyrovnal na 1:1. Velkou zásluhu na vítězství Flyers měl brankář Ilja Bryzgalov, který zneškodnil 37 střel a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Kromě Michálka a Voráčka skórovalo ve dvanácti úterních zápasech dalších šest českých hokejistů. Patrik Eliáš pečetil výhru New Jersey nad New Yorkem Rangers 4:1, Jiří Tlustý se podílel na výhře Caroliny 4:3 v prodloužení ve Washingtonu, Vladimír Sobotka přispěl jednou trefou k vítězství St. Louis 5:1 nad Chicagem a Jan Hejda gólem podpořil kanonádu Colorada, které rozstřílelo 7:1 Minnesotu. Naopak Martin Erat ani Tomáš Plekanec svými góly k výhrám nepomohli. Eratův Nashville podlehl 4:5 Los Angeles, stejným výsledkem prohrál i Plekancův Montreal v Calgary. St. Louis se díky výhře nad Chicagem vyhouplo do čela tabulky Západní konference, zatímco Colorado se v tabulce bodově dotáhlo na osmé San Jose, které podlehlo po nájezdech Edmontonu. Už jen o pouhý bod víc mají hokejisté Phoenixu, kteří podlehli poslednímu Columbusu a připsali si čtvrtou porážku v řadě. Situaci si dál komplikují hokejisté Washingtonu, kteří s Michalem Neuvirthem v brance vedli nad Carolinou 2:0, hosté ale skóre otočili a domácí v 58. minutě gólem na 3:3 zachránili alespoň zisk jednoho bodu. V prodloužení rozhodl o výhře Hurricanes Justin Faulk.