Počasí dnes 3°C Polojasno

Klesla, Rozsíval, Hanzal a Vrbata slaví postup s Phoenixem

Čeští hokejisté Rostislav Klesla, Michal Rozsíval, Martin Hanzal a Radim Vrbata postoupili s Phoenixem do 2. kola play off NHL. Jejich tým vyhrál v šestém utkání na ledě Chicaga 4:0 a celou sérii ovládl 4:2 na zápasy. V dalším kole se utká s Nashvillem.

Kojoti slaví historický úspěch, protože vyhráli první sérii v play off od roku 1996, kdy se organizace přestěhovala z Winnipegu. Do dalšího kola navíc postoupili vůbec poprvé od roku 1987. "To už je opravdu hodně dávno. Já se narodil v roce 1986," počítal po zápase obránce Keith Yandle. Hlavním hrdinou rozhodujícího duelu, který jako jediný v celé sérii nedošel až do prodloužení, byl brankář Mike Smith, který zneškodnil všech 39 střel domácích a vychytal první čisté konto v play off v kariéře. Smith se zaskvěl především v úvodních čtyřiceti minutách, které Blackhawks jasně ovládli na střely v poměru 28:8. "Snažil jsem se soustředit na každou střelu a nemyslet moc daleko dopředu. Soupeř nás sevřel v našem pásmu, ale spoluhráči mi hodně pomohli a spoustu střel dokázali zblokovat. Udělali jsme dnes všechno pro to, abychom vyhráli," radoval se brankář Smith. Zákrok večera předvedl pět minut po začátku prostřední části hry, kdy se roztáhl na brankové čáře a betonem zastavil stoprocentní šanci Brendana Morrisona, jemuž předložil puk do ideální střelecké pozice Jonathan Toews. "Snažil jsem se vystřelit rychle po ledě, ale jejich brankář se tam stihl natáhnout. Má prostě dlouhé nohy," litoval Morrison zahozené příležitosti. Gólem a asistencí se na vítězství Phoenixu podílel dvacetiletý švédský obránce Oliver Ekman-Larsson, který ve 34. minutě v přesilové hře otevřel skóre zápasu. Další tři branky přidali Kojoti ve třetí třetině, čtveřice Čechů vyšla tentokrát bodově naprázdno. Hanzal, jenž nastoupil poprvé od duelu číslo 2, měl však podíl na prvním a zároveň vítězném gólu, když v druhé třetině při střele Ekmana-Larssona od modré čáry šikovně clonil před brankářem Coreym Crawfordem. "Nebyla to příliš tvrdá střela, ale prošla až do sítě. Byl to neuvěřitelný pocit, můj nejdůležitější gól," radoval se Ekman-Larsson po své premiérové trefě v play off. Posledních deset minut utkání chyběl na ledě Rozsíval, jehož v polovině třetí třetiny narazil tvrdě na mantinel nováček v dresu Chicaga Jimmy Hayes. Postupový mečbol nevyužili hokejisté Ottawy, kteří na domácím ledě podlehli New Yorku Rangers 2:3. O vítězi série tak rozhodne až sedmý zápas ve čtvrtek v New Yorku. Senators přitom vstoupili do zápasu lépe a po sedmi minutách vedli díky gólu Chrise Neila v přesilové hře 1:0. Rangers otočili duel třemi góly ve druhé třetině. Ve 29. minutě nejprve vyrovnal v početní výhodě Derek Stepan a po dlouhých 145 minutách ukončil neprůstřelnost brankáře Ottawy Craiga Andersona. Další dvě branky pak hosté přidali v posledních třech minutách třetiny, kdy se prosadili Brad Richards a Chris Kreider, jenž tak zaznamenal premiérový gól v NHL ve svém teprve čtvrtém utkání v kariéře. Ottawský kouč Paul MacLean nechal na začátku třetího dějství odpočívat své hlavní opory Jasona Spezzu, Milana Michálka a Daniela Alfredssona, který se vrátil do sestavy poté, co vynechal předchozí tři duely kvůli otřesu mozku. Žádný větší průvan v obraně Rangers to ale nezpůsobilo a byl to nakonec Spezza, který 39 sekund před třetí sirénou druhou brankou vykřesal jiskřičku naděje. Vyrovnat už se ale domácím nepodařilo. "Hráli jsme dobře, opravdu velmi dobře," pochvaloval si brankář Rangers Henrik Lundqvist, který si připsal 25 úspěšných zákroků a v celé sérii inkasoval zatím jen 11 gólů. "Nejdůležitější bylo, že jsme i po první prohrané třetině zůstali v klidu a dál jsme si věřili. Když jsme pak dali první gól, cítil jsem, jak nám narostlo sebevědomí a začali jsme hrát naši hru," dodal Lundqvist.