Dnes je středa 17. dubna 2024., Svátek má Rudolf
Počasí dnes 4°C Skoro zataženo

Aktualizováno: Jizerskou padesátku vyhrál opět Aukland, Lukáš Bauer byl druhý

V rámci libereckého Mistrovství světa v klasickém lyžování se 22. února 2009 bežel závod mužů ve skiatlonu na 15 kilometrů klasicky a 15 kilometrů volně. Na snímku Lukáš Bauer. ALEŠ SUCHÁNEK / MEDIAFAX | zdroj: Mediafax

Druhé místo obsadil běžec na lyžích Lukáš Bauer při svém premiérovém startu v Jizerské padesátce. Tradiční závod dnes vyhrál potřetí v kariéře Nor Anders Aukland.

Úřadující vítěz série dálkových běhů Ski Classics Anders Aukland jel od dvanáctého kilometru v úniku s Bauerem, kterému tři kilometry před cílem ujel a navázal na své triumfy z let 2008 a 2011.

Třetí skončil Auklandův bratr Jörgen. Obhájce vítězství Stanislav Řezáč nezachytil nástup soupeřů v úvodu a doběhl pátý. Šestý byl další český lyžař Petr Novák.

"Byl to náročný závod v perfektních podmínkách. Cítil jsem se v závěru výborně, proto se mi povedlo mu odjet, ale byla čest jet s Lukášem celý závod," řekl Anders Aukland České televizi. "Poté, co jsem odjel Tour de Ski a vzhledem k faktu, že nemám s Jizerskou padesátkou zkušenosti, jsem obrovsky spokojený," uvedl Bauer.

Po startu, který se obešel mezi elitou bez kolize, se Bauer v barvách švédského týmu Coop hnal do čela. Nejlepší český běžec ve Světovém poháru v ideálních podmínkách a desetistupňovém mrazu pole rychle roztrhal a už po osmi kilometrech všem poodjel. "Měl jsem za úkol vyhrát první prémii. Cítil jsem se dobře, tak jsem za to do kopce vzal," líčil úvod závodu.

Bauerovu tempu stačil jen Anders Aukland. Po sprintu po 11,1 km vytvořili silnou dvojici a spolupracovali. Za nimi se držel v polovině závodu o půl minuty zpět Nor Simen Östensen, další dvojici tvořili Jörgen Aukland a Slovák Martin Bajčičák, který ale následně odpadl.

Řezáč jel ve skupině o šesté místo, ale na vedoucí duo ztrácel - na Knajpě minutu a půl a na Jizerce po 23,3 km už přes dvě minuty.

Na Hřebínku, necelých devět kilometrů před cílem, měla vedoucí dvojice náskok dvou minut před Östensenem a bylo jasné, že se o vítězi rozhodne mezi nimi. Aukland nastoupil stejně jako loni Řezáč tři kilometry před cílem a Bauerovi ujel. "Rozhodly zkušenosti. On věděl, kdy nastoupit. Tam si mě vychutnal a bylo jasno," řekl Bauer.

Čtyřicetiletý Anders Aukland zvládl klasickou padesátku za dvě hodiny a 12 minut a Bauera porazil o necelých 25 sekund. Český lyžař svého přemožitele po dojezdu ocenil lehkou poklonou.

Výsledky:

Muži: 1. A. Aukland (Nor.) 2:12:19,4, 2. Bauer (ČR) -24,7, J. Aukland -2:55,3, Östensen (oba Nor.) -3:21,1, 5. Řezáč -3:45,5, 6. Novák (oba ČR) -3:48,3, 7. Södergren (Švéd.) -3:48,8, 8. Sorin (Rus.) -3:50,6, 9. Rönning (Nor.) -3:51,1, 10. Karp (Est.) -3:54,3.

Ženy: 1. Ševčenková (Ukr.) 2:36:15,6, 2. Bonerová (Švýc.) -31,1, 3. Saarinenová (Fin.) -2:33,1, 4. S. Hanssonová (Švéd.)-3:52,4, 5. Michajlovová (Rus.) -4:55,7, 6. J. Hanssonová (Švéd.) -4:55,9, ...9. Moravcová -6:10,2, 16. Kocumová -21:47,7, 17. Jetmarová (všechny ČR) -22:51,1.

Kurzovní lístek: 16.4.2024 Exchange s.r.o.