Dnes je úterý 23. dubna 2024., Svátek má Vojtěch
Počasí dnes 7°C Skoro zataženo

Holuša si doběhl na halovém MS na osmistovce pro stříbro

zdroj: tisková zpráva

Běžec Jakub Holuša vybojoval na halovém mistrovství světa v Istanbulu v závodu na 800 metrů stříbrnou medaili. Čtyřiadvacetiletý atlet prohrál v nedělním finále o 26 setin jen s Mohammedem Amanem z Etiopie a získal pro českou výpravou jedinou medaili na šampionátu. Třetí skončil Brit Andrew Osagie, bez medaile zůstal velký favorit Polák Adam Kszczot.

Holuša stejně jako v rozběhu a semifinále zvládl závod ve velké pohodě a skvěle takticky. Po startu se držel na čtvrté pozici a v pomalém tempu očekával, co udělají soupeři. Tempo začal udávat Kszczot, Holuša se držel s ostatními a dokázal akceptovat stále zrychlující se tempo. V závěrečném okruhu rychlost vystupňoval ve finiši a dostal se výkonem 1:48,62 minuty poprvé v kariéře na velké seniorské akci na stupně vítězů. "Je to fantastické, nemám slov. Před finále jsem moc nespal, protože jsem myslel na medaili, dokonce i na zlato," uvedl Holuša na webu atletika.cz. "Tempo bylo pomalé, pak za to vzal Kszczot a stupňoval to. V takových momentech je třeba správně zareagovat, roli může hrát každá setinka. Možná jsem měl zaútočit trochu dřív a třeba bych Amana porazil, ale i tak je to úžasné," radoval se. Svěřenec Josefa Vedry z Dukly Praha měl v loňské sezoně problémy s únavovou zlomeninou nohy, ale dokázal se vrátit ve velké formě. Ve sbírce už má titul juniorského mistra Evropy v běhu na 3000 metrů překážek, je rovněž bronzovým medailistou z ME do 22 let v roce 2009 na 1500 m. Ve skoku o tyči se vrátila na výsluní Jelena Isinbajevová z Ruska a bez problémů vyhrála výkonem 480 centimetrů. Neúspěšně se pokoušela o světový rekord 502 cm. Česká reprezentantka Jiřina Ptáčníková skočila sice 455 cm napoprvé, ale na další výšce 465 už neuspěla. Nepovedl se jí ani ušetřený pokus na 470 cm a obsadila šesté místo. Sprinterka Kateřina Čechová nemohla pomýšlet na postup do finále šedesátky, ale výkonem 7,31 sekundy obsadila čtrnácté místo a mohla být spokojená. Svůj čas z rozběhu vylepšila o devět setin, o setinu zaostala za letošním osobním rekordem a čtyři setiny za letitým českým rekordem Zdeňky Mušínské. "Krása," řekla Čechová serveru atletika.cz. "Mohlo to být o dvě setinky rychlejší, aby to byl osobák, ale jsem maximálně spokojená," řekla dvaadvacetiletá atletika. Drama se odehrálo v dálce žen, kde se přetahovaly o vedení dvě Američanky. Janay DeLoachová atakovala sedmimetrovou hranici v poslední sérii a dostala se na první místo, což vybičovalo Brittney Reeseovou ke třetímu nejdelší skoku halové historie 723 centimetrů. Po několika letech stagnace uspěla Keňanka Pamela Jelimové, olympijská vítězka z Pekingu, která vyhrála osmistovku v nejlepším čase sezony 1:58,83 minuty. Třetí titul na trati 3000 metrů vybojoval sedmatřicetiletý Američan Bernard Lagat. Nejrychlejší ženou šampionátu je Jamajčanka Veronica Campbellová-Brownová a překvapivým šampionem ve výšce Dimítrios Chondrokoúkis z Řecka.

Kurzovní lístek: 23.4.2024 Exchange s.r.o.