Dnes je čtvrtek 25. dubna 2024., Svátek má Marek
Počasí dnes 9°C Polojasno

Hokejisté St. Louis postoupili přes San Jose do 2. kola play off

zdroj: tisková zpráva

St. Louis je po Nashvillu druhým týmem, který se v zámořské NHL probojoval do druhého kola play off. Blues v sobotním utkání zdolali na svém ledě San Jose 3:1 a v sérii zvítězili 4:1 na zápasy. O zisku čtvrtého postupového bodu rozhodlo St. Louis v závěrečných devíti minutách, kdy třemi góly otočilo skóre z 0:1 na 3:1. U vyrovnávací branky si připsal asistenci Vladimír Sobotka.

San Jose uspělo jenom v úvodním utkání série, kdy dvěma góly rozhodl o výhře týmu Martin Havlát. V následujících čtyřech zápasech už ale český útočník neskóroval, celkově v nich Sharks dali pouze šest branek. "Jejich obrana nás dusila. Už v základní části dostali jen 165 branek, nejméně v lize. Skvěle nás napadali, absolutně nic nám nedarovali. A když máte jen čtyři útočníky, kteří vstřelí branku v pěti zápasech série, nevyhrajete," hledal hlavní příčinu vyřazení trenér San Jose Todd McLellan. Celkově v devíti vzájemných zápasech v sezoně proti Blues vsítili Sharks pouhých 11 branek. Žraloci po gólu Joea Thorntona ze 40. minuty vedli, ale závěr patřil domácím. Na vedoucí trefu odpověděl po chybě brankáře Antti Niemiho útočník Jamie Langenbrunner a o 45 sekund později otočil zápas David Perron. Gólem do prázdné branky uzavřel skóre Andy McDonald a v St. Louis se mohli fanoušci radovat z prvního postupu týmu po deseti letech. Na pokraji vyřazení je Boston, obhájce Stanley Cupu, který v domácím prostředí podlehl Washingtonu 3:4 a v sérii prohrává 2:3 na zápasy. Bruins dokázali v průběhu zápasu srovnat skóre z 0:2 a 2:3, ale misky vah na stranu Capitals naklonil vítězným gólem v předposlední minutě utkání Troy Brouwer. Rozhodujícím gól padl v přesilové hře a domácí si stěžovali na situaci, která mu předcházela, a verdikt hlavního sudího, jenž hostům nabídl možnost početní výhody za sekání Benoita Pouliota. "Přísné vyloučení. Necelé tři minuty do konce, kdy jde to tuhého, a pískne tohle," zlobil se Pouliot, jehož v kritice sudího podpořil i trenér Claude Julien. Záznam ale prokázal, že Pouliot seknul Bäckströma dvakrát. Nyní tak jsou blíže postupu hráči Washingtonu, v jejichž brance se při zranění dvou českých gólmanů Tomáše Vokouna a Michala Neuvirtha chytil šance Braden Holtby. „Každý ale ví, že získat čtvrtou výhru je nejtěžší. Nezajímá nás, že Boston loni dokázal proti Vancouveru stav 2:3 obrátit. Chybí nám jedna výhru, máme svůj plán, jak jí dosáhnout, a toho se budeme držet," uvedl Holtby, který v zápase kryl 34 střel soupeře. Ve stejně komplikované situaci jako Boston je i nejvýše nasazený celek Východní konference New York Rangers, který po domácí porážce 0:2 s Ottawou prohrává v sérii 2:3. Hrdinou zápasu byl hostující gólman Craig Anderson, který zlikvidoval všech 41 střel soupeře. Obě branky Senators, kteří nastupují bez zraněného kapitána Daniela Alfredssona, vstřelil Jason Spezza. U prvního zásahu mu asistoval Filip Kuba. Hokejisté Floridy se přiblížil prvnímu postupu do druhého kola od roku 1996. Panthers před svými fanoušky porazili New Jersey 3:0 a v sérii vedou 3:2 na zápasy. Hlavním strůjcem vítězství domácích byl brankář Jose Theodore, který zaznamenal třicet úspěšných zásahů a druhou nulu v kariéře play off. Přitom Theodore nechytal od třetího utkání, kdy byl v sedmé minutě po třech brankách střídán. „V minulém utkání jsem sledoval ze střídačky Martyho (Brodeura, vychytal rekordní 24. nulu v play off). A bylo pro mě inspirující, jak se vypořádal s předchozí prohrou. To nejlepší brankáři umějí. Proto jsem si říkal: 'Pokus se předvést totéž co on,'" řekl po zápase Theodore. Bezbrankový stav změnil ve 24. minutě trefou v přesilové hře Kris Versteeg a uklidňující dva zásahy přidali domácí až v závěrečných šesti minutách. Druhou gól vstřelil Scottie Upshall, třetí přidal do prázdné branky Slovák Tomáš Kopecký. Hokejisté Chicaga vykřesali v Phoenixu po výhře 2:1 v prodloužení ještě naději na postup a snížili stav série na 2:3. K udržení v sérii pomohl hostům i český hráč Michael Frolík, po jehož přihrávce se prosadil obránce Nick Leddy a vyrovnal v 50. minutě na 1:1. Obrat dokonal v čase 62:44 Jonathan Toews.

Kurzovní lístek: 25.4.2024 Exchange s.r.o.