Počasí dnes 14°C Skoro zataženo

Hokejisté porazili Rusko a vyhráli po 14 letech EHT

V O2 areně v Praze proběhl 14. prosince 2011 společný trénink před turnajem Channel One Cup. Na snímku druhý zprava Alois Hadamczik. MACCIANI / MEDIAFAX | zdroj: tisková zpráva

Čeští hokejisté zvítězili v závěrečném utkání na Kajotbet Hockey Games v Brně nad Ruskem 2:1 a po čtrnácti letech ovládli Euro Hockey Tour. Sérii, kterou vyhráli jen v prvním ročníku 1997/98, opanovali o dva body právě před sbornou a Finskem. Na domácím turnaji svěřenci trenéra Aloise Hadamczika skončili druzí o bod za Finy, neobhájili tak loňský triumf.

Zápasu předcházela minuta ticha k uctění památky ruského fanouška, který po kolapsu zemřel při sobotním utkání sborné se Švédskem. V opatrnějším začátku otestoval Barulina Petružálek, na druhé straně nejdříve zamířil Tarasenko vysoko a další jeho pokus už musel likvidovat Jakub Kovář. Bezbrankový stav nezměnil ani povedený průnik Plekance a akce Hemského, který hledal u levé tyče Vondrku, ale ten promáchnul. Hadamczikův výběr si vytvořil tlak. Po Průchově přihrávce měl další šanci Koukal, vzápětí střílel Vincour a Barulin stihl betonem vyrazit i Tenkrátův pokus. Odpověděli Kuljomin a Širokov, při Nedvědově vyloučení vyrazil Jakub Kovář Širokovovu ránu i Kuljominův pokus. Při Burmistrově trestu minul v nadějné pozici Nedvěd. V závěru úvodní části kryl Jakub Kovář Zaripovovu střelu. Do druhé části vstoupili aktivněji Rusové a naznačil to hned střelou Kornějev. Ve 24. minutě se sborná dostala do vedení. Ketov najížděl z levé strany na Kováře, oklamal ho a po objetí branky zasunul puk mezi jeho betony. Při Čáslavově vyloučení pálil do boční sítě Kuzněcov, při Nikulinově pobytu na trestné lavici ukryl Barulin Nedvědovu střelu v lapačce. Ve 29. minutě šel po šarvátce s Medveděvem pykat jen Nakládal, který se dostal po návratu z trestné lavice do úniku, ale minul levou tyč. Zvýšit mohli v 35. minutě Rusové, Širokov trefil horní tyč. V čase 35:41 byl duel přerušen kvůli díře v ledu a zbytek druhé části se dohrával po pauze. Ve zbytku druhé části Češi stav otočili. V 38. minutě po kombinaci znovu složeného útoku s Novotným a Kašparem vyrovnal osamocený Petružálek. Vzápětí trefil Šipačov tyč, ale obrat za 77 sekund dovršil při Šipačovově trestu po Plekancově přihrávce zblízka Nedvěd. V úvodu třetí třetiny si Rusové vytvořili tlak, ale domácí tým se ubránil při trestech Němce i Kašpara, při kterém zahrozil Kuljomin. S průnikem neuspěl, vrazil do Kováře a ještě šel pykat. V přesilovce mohl zvýšit Nakládal a další možnost pojistit vedení měl v 52. minutě Petružálek, který ujel, ale Barulina nepropálil. Český tým sice nevyužil 65 sekund trvající přesilovku pěti proti třem, ale těsnou výhru udržel. Nejdříve odolal chvilkovému tlaku soupeře a závěrečných 95 sekund dohrával po Širokovově vyloučení v přesilovce a výsledek si pohlídal. "Soupeř byl aktivnější než v předcházejících zápasech proti nám. Byli jsme rovnocenným protivníkem," zhodnotil kouč Alois Hadamczik průběh utkání s Ruskem. "I když jsme inkasovali první branku v přečíslení dva na jednoho, tak náš tým dobře bránil a výborně bruslil. Vyhrávali jsme osobní souboje, které už byly na úrovni, jako by se hrálo o nejvyšší mety. To dokládá i těsné vítězství o jeden gól," pochvaloval si Hadamczik výkon svých svěřenců. Na otázku, zda případně českému týmu po díře v ledu pomohla přestávka před koncem druhé třetiny, která se dohrávala až po úpravě ledu, český kouč uvedl: "Přišli jsme a dali dva góly. Takže se to tak dá říci. Změnili jsme styl hry v útočném pásmu. Šli jsme více do branky. Nenechali jsme se vytlačit v rohu kluziště a dali dva góly." Hadamczik vyzdvihl výbornou diváckou kulisu. "Máme v Brně velice šťastnou ruku, vyhráli jsme zde i loni," dodal kouč. Utkání Kajotbet Hockey Games v Brně, turnaje Euro Hockey Tour: Česká republika - Rusko 2:1 (0:0, 2:1, 0:0) Branky a nahrávky: 38. Petružálek (Novotný, Kašpar), 39. P. Nedvěd (Plekanec) - 24. Ketov (Zaripov). Rozhodčí: Laaksonen, Leppäalho (oba Fin.) - Gebauer, Lederer (oba ČR). Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. Diváci: 7200 (vyprodáno). Sestavy: Česká republika: Jakub Kovář - Nakládal, Blaťák, Čáslava, Kutlák, Krajíček, Kindl, Němec - Frolík, Plekanec, Tenkrát - Hemský, P. Nedvěd, Vondrka - Petružálek, Novotný, Tlustý - Vincour, Koukal, Průcha - Kašpar. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček. Rusko: Barulin - I. Nikulin, Kornějev, Nikitin, Rjasenskij, Jemelin, Kalinin, Medveděv, Denisov - Žerděv, Těreščenko, Kuljomin - Tarasenko, Svitov, Širokov - Kuzněcov, Burmistrov, Burdasov - Ketov, Šipačov, Zaripov. Trenér: Zinetulja Biljaletdinov. Konečná tabulka turnaje:
1. Finsko 3 2 1 0 0 9:3 8
2. ČR 3 2 0 1 0 9:7 7
3. Rusko 3 1 0 0 2 5:6 3
4. Švédsko 3 0 0 0 3 6:13 0