Dnes je čtvrtek 28. března 2024., Svátek má Soňa
Počasí dnes 14°C Skoro zataženo

Hokejisté porazili Itálii 6:0, dvakrát se trefil Čáslava

zdroj: tisková zpráva

Čeští hokejisté zvítězili na mistrovství světa ve Stockholmu nad nováčkem elitní kategorie Itálií vysoko 6:0 a upevnili si třetí místo v základní skupině B. Dvěma góly k tomu přispěl obránce Petr Čáslava, gólman Jakub Štěpánek si připsal čisté konto. Předposlední zápas ve skupině čeká tým kouče Aloise Hadamczika v neděli od 16:15 s Ruskem.

Český tým nastoupil v brance se Štěpánkem, který zatím chytal jen v duelu se Švédskem a třikrát před ním dostal přednost Jakub Kovář. V obraně se objevil po doplnění soupisky debutant na světovém šampionátu Krejčík a hned po ranním příletu z Nashvillu nastoupil i útočník Erat. První velkou šanci měl proti outsiderovi v páté minutě po přečíslení dvou na jednoho po přihrávce Krejčího Tenkrát, ale Tragust zasáhl. Při vyloučení De Marchiho už se Češi dočkali vedení, když si Krejčí pohrál s Eggerem a přihrál Nedvědovi, který puk usměrnil do italské branky bruslí. Sudí Johansson s Oleninem gól po poradě s videorozhodčím uznali. Při Eggerově vyloučení měl dvě možnosti Novotný, který se však zapsal mezi střelce až v 13. minutě, když po kombinaci s Petružálkem zakončil do odkryté branky. Italové v úvodní části ohrozili Štěpánka prakticky jen dvěma střelami Sirianniho. Český výběr měl zápas plně ve své moci a v druhém dějství navyšoval skóre. V 28. minutě se dostal při Mojžíšově vyloučení v oslabení do přečíslení tří na jednoho a Čáslava z mezikruží zamířil k levé tyči bezmocného Tragusta. Na druhé straně měl možnost Fontanive. Gólman Štěpánek byl ale téměř bez práce, zatímco jeho protějšek Tragust čelil neustálému nebezpečí. V 32. minutě při Johnsonově vyloučení Italové znovu kapitulovali, když Hemský hledal před brankou Novotného, ale Plastino si srazil puk do vlastní branky a útočník Edmontonu si připsal čtvrtou trefu na turnaji. Skórovat mohl i Koukal, ale minul. Vzápětí se už ale trefil ránou od modré čáry obránce Čáslava, který si připsal druhý gól v utkání. Štěpánka prověřil Scandella, hra ale měla stále stejný obrázek: český tým byl usazený v obranném pásmu Itálie, která úporně bránila. V úvodu závěrečné části se několika pokusy snažili Italové pokazit Štěpánkovi čisté konto, jenže gólman Petrohradu jejich pokusy bez potíží pochytal. Skóre se nezměnilo ani při trestu Krejčího, kdy střílel Ansoldi. Na druhé straně neskončil gólem únik Kašpara, který se v třetí třetině zařadil do české sestavy. Šestý gól Češi přidali v 55. minutě při trestu Di Marchiho. Úspěšnost v přesilovkách po jediné využité z předešlých čtyř zápasů vylepšil už třetí trefou v početní výhodě v utkání Erat, který se trefil zpoza kruhů přesně do levého horního rohu Tragustovy branky. Česká republika - Itálie 6:0 (2:0, 3:0, 1:0) Branky a nahrávky: 6. P. Nedvěd (Krejčí, Nakládal), 13. Novotný (Petružálek), 28. Čáslava (Tenkrát), 32. Hemský (Erat), 33. Čáslava (Petružálek, Koukal), 55. Erat (Krajíček). Rozhodčí: Johansson (Švéd.), Olenin (Rus.) - Semjonov (Est.), Valach (SR). Vyloučení: 4:6. Využití: 3:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 2753. Česká republika: Štěpánek - Nakládal, Blaťák, Němec, Čáslava, Krajíček, Mojžíš, Krejčík - Erat, Plekanec, M. Michálek - Hemský, Krejčí, Tenkrát - Frolík, P. Nedvěd, Průcha - Petružálek, Novotný, Koukal - od 41. navíc Kašpar. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček. Itálie: Tragust - Plastino, De Marchi, Marchetti, Johnson, Egger, Larkin, od 21. navíc Hofer - Ansoldi, Tudin, Scandella - Sirianni, Rocco, Fontanive - Insam, Felcetti, Iannone - Iori, De Toni, Bernard - Edwardson. Trenéři: Rick Cornacchia a Fabio Polloni. Tabulka:
1. Švédsko 4 4 0 0 0 18:8 12
2. Rusko 4 4 0 0 0 14:5 12
3. Česká republika 5 3 1 0 1 16:8 11
4. Lotyšsko 4 2 0 0 2 11:10 6
5. Norsko 4 1 0 1 2 12:13 4
6. Německo 4 1 0 0 3 7:10 3
7. Itálie 5 0 1 0 4 6:23 2
8. Dánsko 4 0 0 1 3 8:15 1

Kurzovní lístek: 28.3.2024 Exchange s.r.o.