Dnes je úterý 23. dubna 2024., Svátek má Vojtěch
Počasí dnes 9°C Zataženo

Chelsea vyhrála Ligu mistrů, na penalty zdolala Bayern Mnichov

Fotbalisté londýnské Chelsea získali poprvé v historii trofej pro vítěze Ligy mistrů. V sobotním finále porazili Bayern Mnichov na jeho půdě po penaltovém rozstřelu 4:3, když po základní hrací době skončil duel nerozhodně 1:1. Oporou hostujícího týmu byl opět brankář Petr Čech - v nastavení zneškodnil penaltu Robbenovi a v následné loterii uspěl proti střelám Oliče a Schweinsteigera, kterou zastavila tyč.

Utkání mělo klidný začátek, oba celky se navzájem oťukávaly a nechtěly udělat zbytečnou chybu. Zhruba od 15. minuty ale začal mít balon více na kopačkách Bayern, německý tým si poté vytvořil převahu, šance a dominoval také ve statistikách rohových kopů či držení míče. Naděje londýnského týmu udržel v 22. minutě prvním zákrokem večera právě Čech, který na poslední chvíli vyrazil mimo tyče nebezpečnou ránu Robbena. Domácím pak chybělo v koncovce trochu více přesnosti a také štěstí, střely Müllera a Gomeze si cestu do sítě nenašly. Také po změně stran začali aktivněji hráči Bayernu. V 54. minutě se po rychlém přenesení hry na levou stranu dostal ke střele z první Robben, jenže jeho pokus zablokoval Cole a z následné dorážky sice Ribéry rozvlnil síť, sudí však gól kvůli ofsajdu neuznal. Londýňané převážnou část druhé půle bránili na své polovině, v přechodové fázi jim ale chyběla větší kreativita. K šancím se hosté před spolehlivou defenzivu Bayernu ani nedopracovali. Místo toho v 76. minutě opět zachraňoval Petr Čech, který po průniku Ribéryho vyškrábl míč nad břevno. Bayern se nakonec dočkal zasloužené vedoucí branky. Sedm minut před koncem základní hrací doby vyskočil na Kroosův centr neobsazený Müller a hlavičkou od země prostřelil Čecha. Chelsea poté vrhla všechny síly do útoku, vybojovala první rohový kop zápasu a ten stačil hostům k srovnání skóre. Matův centr si našel hlavičku Drogby a ten rozjásal kotel londýnských příznivců. Dramatický závěr už další góly nepřinesl, takže se v Allianz Areně muselo prodlužovat. Po necelých pěti minutách prvního prodloužení přišel Drogbův faul ve vápně na Ribéryho a Bayern kopal pokutový kop. Ten si vzal na starost Robben, ale gól vstřelit nedokázal. Jeho prudký pokus doprostřed branky totiž vystihl brankář Petr Čech, jenž se stal potřetí v zápase hrdinou Chelsea. V 110. minutě mohl rozhodnout střídající Olič, chorvatský forvard ale zakončil z dobré pozice mimo hostující branku. Na hráčích byla viditelná velká únava, závěrečný zápas sezony ale musel rozhodnout penaltový rozstřel. Ten se nejprve vyvíjel dobře pro Bayern, ale nakonec rozhodla až poslední série, v které neproměnil Schweinsteiger a následné oslavy Chelsea odstartoval přesnou trefou k tyči Drogba. Finále fotbalové Ligy mistrů: FC Bayern Mnichov - Chelsea FC 3:4 na penalty (1:1, 0:0) Branky: 83. Müller - 88. Drogba. Rozhodčí: Proenca - Miranda, Santos (všichni Portugalsko). ŽK: Schweinsteiger - Cole, Luiz, Drogba, Torres. Hráno v Mnichově.  Rozhodující penalta: Drogba. Diváci: 64000. Sestavy: FC Bayern Mnichov: Neuer - Lahm, Tymoščuk, J. Boateng,  Contento - Schweinsteiger, Kroos - Robben, T. Müller (86. Van Buyten), Ribéry (97. Olič) - M. Gomez. Trenér: Jupp Heynckes. Chelsea FC: Čech - Bosingwa, D. Luiz, Cahill, A. Cole - S. Kalou (84. Torres), Mikel, Lampard, Bertrand (74. Malouda) - Mata - Drogba. Trenér: Roberto Di Matteo.

Kurzovní lístek: 23.4.2024 Exchange s.r.o.