Počasí dnes 14°C Skoro zataženo
Fotbal INZERCE

Čechům vstup do Eura nevyšel, s Ruskem prohráli vysoko 1:4

Českým fotbalistům vstup do mistrovství Evropy nevyšel, když podlehli Rusku jednoznačně 1:4. O jediný český gól v polské Vratislavi se postaral Václav Pilař, který ve druhém poločase snížil na 1:2. Hlavní hvězdou zápasu byl Alan Dzagojev, autor dvou branek. Jednou se trefili Roman Širokov a Roman Pavljučenko. Svěřenci kouče Michala Bílka jsou před úterním zápasem s Řeckem (18:00) postaveni před nutnost bodovat, pokud chtějí pomýšlet na postup do čtvrtfinále. Řecko dnes v prvním utkání remizovalo s domácím Polskem 1:1.

Čeští fotbalisté, startující na pátém ME za sebou, by si po nadějné první čtvrthodině ani v nejhorších představách nedokázali připustit, jak rychle je soupeř uzemní. Přitom na začátku chvíli nejistí Rusové nevypadali jako sebevědomé mužstvo, které už čtrnáct zápasů čeká na přemožitele. Český kapitán Rosický ve čtvrté minutě před rohem burcoval fanoušky za brankou před rohovým kopem, ale Bílkovi svěřenci nevyužili úvodní výpadek sborné. Rusům v repríze památného vzájemného zápasu z Eura 1996 pomohli do sedla sami Češi v 15. minutě. Špatnou rozehrávkou přišli v hloubi pole o míč, Keržakov po bleskovém kontru ještě hlavičkoval do tyče, ale dorážející Dzagojev tvrdou střelou rozburácel ruskou přesilu v hledišti. Semifinalisté minulého ME rychle poznali, kudy povede cesta k Čechově brance. Rychlými nahrávkami vyřazovali české defenzivní záložníky Plašila s Jiráčkem a v přesile se hnali na zteč. K velkému představení se nadechl hlavně kapitán Aršavin, jehož výzvu v jasné šanci odmítl přetavit v druhý gól Dzagojev. Další mezerou mezi českými stopery už Rusové nepohrdli. Aršavin skvostným pasem vyřadil ze hry Sivoka a záložník Širokov před Čechem jemným obloučkem zmrazil český tým podruhé. Češi prožívali na hřišti viditelnou krizi. Nedařilo se uzdraveným ofenzivním oporám Rosickému a Barošovi, v obraně hráči soupeře nestíhali obsazovat. Keržakov v další tutovce pálil nad břevno. Češi se zdáli být odepsaní a jejich fanoušci seděli povadle na tribunách. Kouč Bílek v poločase částečně přeskupil řady a místo záložníka Rezka dal šanci defenzivnímu specialistovi Hübschmanovi, aby zpevnil střed pole. Už za sedm minut naděje náhle vzrostly. Na kolmici Plašila, hrajícího na třetím Euru, naběhl Pilař a po kličce gólmanovi Malafejevovi snížil střelou do odkryté branky. Načal tak pátou stovku vstřelených branek samostatné české reprezentace. Další vyhlídky Bílkova mužstva kazily ztráty při jednoduché kombinaci. Ve dvou příležitostech se zjevil útočník Keržakov, který ale nepotvrdil skvělou sezonu v mistrovském Petrohradu a pokaždé před Čechem selhal. Na druhé straně odpověděl Rosický povedenou střelou, s níž měl Malafejev problémy. Deset minut před koncem Rusko už svůj vítězný vstup do ME stvrdilo definitivně. Kouči Advocaatovi se povedlo dokonalé střídání: nový muž na hřišti Pavljučenko vysunul Dzagojeva a spoluhráč českého reprezentanta Necida z CSKA Moskva se druhým pasoval do role hrdiny zápasu. Žolík z lavičky Pavljučenko se v 82. minutě dočkal i svého gólu, v pokutovém území si pohrál se stoperem Hubníkem a Čechům začátek Eura ještě více znepříjemnil. Čeští příznivci dali najevo svoji frustraci: při střídání vypískali útočníka Baroše a pokřikem "Bílek ven" žádali trenérův odchod. Trenér Bílek si byl vědom, že výkon týmu měl k ideálu daleko. "Dobrý byl jen úvod obou poločasů. Do příštího zápasu musíme zlepšit defenzivní činnost a kombinaci, kde bylo příliš ztrát," řekl Bílek pro ČT4. Podle brankáře Petra Čecha byl rozhodující rychlý přechod Rusů do útoku. "Ve chvíli, kdy jsme se snažili o nápor, tak soupeř našel skulinku na protiútok. My jsme se nechávali unést atmosférou a otevírali jsme okénka. Soupeř nás pak přečíslil, vytvořil si šance a ty proměnil," konstatoval Čech. "Když jsme snížili, tak jsem věřil. Jenže my další gól nedali, zatímco oni byli znovu produktivní," dodal. Rusko - Česká republika 4:1 (2:0) Branky: 15. a 79. Dzagojev, 24. Širokov, 82. Pavljučenko - 52. Pilař. Rozhodčí: Webb - Mullarkey, Kirkup (všichni Angl.). Bez karet. Diváci: 40.803. Rusko: Malafejev - Aňukov, A. Berezuckij, Ignaševič, Žirkov - Denisov - Dzagojev (85. Kokorin), Širokov, Zyrjanov, Aršavin - Keržakov (73. Pavljučenko). Trenér: Advocaat. ČR: Čech - Gebre Selassie, Hubník, Sivok, Kadlec - Plašil, Jiráček (75. Petržela) - Rezek (46. Hübschman), Rosický, Pilař - Baroš (86. Lafata). Trenér: Bílek.