Berdych porazil del Potra, v Madridu si zahraje o titul

Image: 0116661372, License: Rights managed, Tomas Berdych of the Czech Republic eyes the ball to serve before winning over France's opponent Gael Monfils during the Open Sud de France World tour ATP final tennis match, on February 05, 2012 in Montpellier, southern, France. AFP PHOTO / PASCAL GUYOT, Place: FRANCE, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, AFP | zdroj: tisková zpráva

Český tenista Tomáš Berdych si v Madridu po dvou letech zahraje o titul z turnaje série Masters. Sedmý hráč světového žebříčku v semifinále porazil Argentince Juana Martína del Potra dvakrát 7:6. Jeho soupeřem v nedělním finále bude vítěz zápasu mezi Švýcarem Rogerem Federerem a Srbem Jankem Tipsarevičem.

V semifinále dvouhry žen naopak neuspěla Lucie Hradecká, jejíž překvapivou pouť ukončila v semifinále Serena Williamsová z USA. Bývalá světová jednička českou kvalifikantku porazila 7:6, 6:0 a ve finále se utká se současnou první ženou žebříčku Viktorií Azarenkovou z Běloruska. Berdych vyhrál první set v tie-breaku, přestože předtím poprvé na turnaji ztratil podání a pustil Del Potra do vedení 5:3. Ve zkrácené sadě, kterou na chvíli narušil incident na tribuně, promarnil český tenista náskok 5:1, nakonec ji ale získal poměrem 7:5. Ve druhém setu Berdych hned v úvodním gamu sebral soupeři podání, vedení ale neudržel a o vítězi opět musel rozhodnout tie-break. V něm rodák z Valašského Meziříčí vyhrál 8:6 a vykročil k druhé finálové účasti v sezoně. První letošní titul získal šestadvacetiletý Čech v únoru v Montpellieru, celkem má na kontě sedm turnajových triumfů. Na turnaji série Masters si Berdych zahraje o titul potřetí v kariéře. V roce 2005 uspěl v Paříži, před dvěma lety prohrál v Miami. Překvapení turnaje Hradecká našla na modré antuce přemožitelku až v sedmém zápase. Fedcupová vítězka porazila v Madridu poprvé v kariéře hráčky elitní světové desítky Petru Kvitovou, jež obhajovala titul, a Australanku Samanthu Stosurovou, na třináctinásobnou grandslamovou vítězku už ale nestačila. "Jsem s postupem do semifinále na takhle velkém turnaji moc spokojená, jsem za to moc ráda," řekla Hradecká v telefonickém rozhovoru ČTK. "Doufám, že to nebyl poslední velký turnaj, na kterém jsem předvedla takhle dobrou hru. Antuková sezona začíná, takže hurá na další turnaje. Do každého teď můžu jít se sebevědomím, že dokážu porážet hráčky světové desítky. Paříž se blíží," řekla tenistka. S favoritkou sehrála vyrovnaný první set, v němž odvrátila čtyři brejkboly a dotáhla ho do tie-breaku. Ještě předtím se v průběhu sady nechala Hradecká ošetřovat v horní polovině těla. Ve zkrácené hře dokázala 105. hráčka světa ještě srovnat ze stavu 2:5 na 5:5, ale pak udělala dvojchybu a Williamsová šanci využila. "První set byl vyrovnaný. Držely jsme si podání a já se dokázala v tie-breaku vrátit do hry. Škoda té dvojchyby, ale bohužel, to se stává. Ale v dalším zápase, až se na sebe dostaneme, tak si na mě dá určitě větší pozor," řekla Hradecká. Američanka si přenesla pohodu i do druhé sady, v níž nedala Češce šanci a nadělila jí kanára. Hradecká zaznamenala osm es, ale také sedm dvojchyb. "Na začátku prvního setu jsem si trošku natáhla břišní svaly, a proto mi ve druhém nedržel moc servis a s takovou hráčko to bez servisu nejde," řekla Hradecká V druhém semifinále porazila Azarenková letos pošesté Polku Agnieszku Radwaňskou, tentokrát 6:2 a 6:4. Dvaadvacetiletá Běloruska bude usilovat o zisk pátého titulu v sezoně. V semifinále potvrdila, že se jí proti polské vrstevnici v poslední době mimořádně daří - v šesti letošních duelech s ní ztratila jen dva sety. Třetí hráčka pořadí WTA Radwaňská prožívá úspěšnou sezonu až na utkání s Azarenkovou - žádná jiná tenistka ji letos neporazila. "Stále se potkáváme a jsem ráda, že vyhrávám. Byl to dobrý zápas," uvedla Azarenková, jež loni v madridském finále prohrála s Kvitovou.