Spor o název iPad se přesouvá do USA, Číňané tam žalují Apple

- Aktuality autor: Danica Klein

Právní bitva mezi americkou společností Apple a čínskou firmou Proview se přesouvá do Spojených států. Čínský podnik, který tvrdí, že mu zůstalo právo používat název iPad, podal žalobu na Apple v jeho vlastní jurisdikci, tedy přímo v Kalifornii. Až dosud se spory mezi oběma podniky o název iPad odehrávaly pouze na čínské půdě.

Proview chce v žalobě prokázat, že Apple se zmocnil práva k užívání názvu iPad podvodným trikem. Součást skupiny Proview International Holdings, která byla až do finanční krize významným světovým výrobcem počítačových monitorů, už Apple zažaloval na více místech v Číně. Firma se také snaží dosáhnout zákazu prodeje iPadů v čínských obchodech.

Agentura Reuters informovala, že minulý týden podaly na Apple žalobu u soudu v okrese Santa Clara v Kalifornii dvě součásti skupiny Proview, a to Proview Electronics Co Ltd a Proview Technology Co. Tím se spor přenesl do Silicon Valley, tedy přesně do místa, kde má Apple základnu.

Na žádost zatím nereagoval

Proview americkou firmu obviňuje, že založila společnost IP Application Development, zkráceně IPAD, výhradně proto, aby se dostala k názvu iPad. Zástupný podnik měl prý skrýt, že za snahou získat práva k názvu stojí ve skutečnosti Apple.

Právníci společnosti IPAD podle žaloby opakovaně tvrdili, že firma nebude čínskému podniku konkurovat, a odmítli prý říci, k čemu její název potřebují. Postoj právníků firmy IPAD byl podle žaloby účelový a měl firmu Proview přimět k uzavření smlouvy. Čínský podnik za to žádná odškodné, ale jeho výše není v žalobě uvedena. Apple, který tvrdí, že Proview odmítá uznat starou smlouvu, na žádost o komentář zatím nereagoval.

Jednoduchý stolní počítač

Společnost Proview Technology je součástí tchajwanské skupiny Proview International Holdings. Skupina byla první technologickou společností z Tchaj-wanu, jejíž akcie se začaly obchodovat na burze v Hongkongu. Koncem 90. let minulého století patřila mezi pět největších výrobců počítačových monitorů na světě. V roce 1999 uzavřela partnerství s americkým výrobcem čipů National Semiconductor, s kterou pak uvedla na trhu jednoduchý stolní počítač I-PAD. Jeho hlavními atributy byla možnost připojení k internetu a snadné ovládání.

Společnost Proview rostla i v dalších letech, kdy se posunula od výroby monitorů k výrobě dílů pro televizory s plochou obrazovkou. V této branži se dostala až na třetí místo ve světě. Nicméně do srpna 2009, kdy Apple začal v zastoupení jednat o obchodní známce, byla společnost Proview silně zasažena finanční krizí.

Tagy: soud Čína USA Apple iPad

Zdroje: ČTK