Spor Cyrila Svobody o dejvický dům bude pokračovat, odvolal se stát

- Aktuality autor: red

Spor šéfa lidovců Cyrila Svobody o dům v pražských Dejvicích bude pokračovat, přestože sám předseda KDU-ČSL už o prodlužování soudních tahanic zájem nemá.

Proti listopadovému rozsudku obvodního soudu, který nepravomocně zamítl politikovu žalobu na určení dědice domu, totiž podal odvolání vedlejší účastník řízení - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Informaci, kterou přinesl deník Právo, potvrdila mluvčí úřadu Jana Rennerová. Cyril Svoboda už dříve uvedl, že se odvolávat nebude. 

Čtyřpatrovou dejvickou budovu v hodnotě asi 50 milionů korun odkázala Svobodovi v roce 1992 jeho známá Marie Kaprálková. V listopadu 2004, tedy ve svých dvaadevadesáti letech a rok před svou smrtí, však Kaprálková sepsala novou závěť, v níž svůj majetek rozdělila mezi charitativní organizaci Domov svaté Rodiny, Nadaci Jedličkova ústavu a své vzdálené příbuzné, manžele Aleše a Boženu Kopecké. Dejvický dům podle tohoto dokumentu připadl charitě. 

Svoboda se u obvodního soudu neúspěšně snažil dokázat, že Kaprálková před svou smrtí trpěla duševní poruchou. K sepsání nové závěti ji prý donutili Kopečtí. 

Kdyby dal soud Svobodovi za pravdu, část majetku Kaprálkové včetně dalšího činžovního domu by propadla státu jako takzvaná odúmrť. Odkaz z roku 1992 se totiž týkal pouze jedné budovy a Kaprálková neměla žádné právoplatné dědice. Právě proto se ke sporu připojil jako vedlejší účastník ÚZSVM. 

Úřad své nynější odvolání zdůvodňuje tím, že druhá závěť není platná. Existují prý důvodné pochybnosti o tom, že při jejím sepisování nebyly splněny náležitosti stanovené zákonem. Podle Rennerové úřad podání odvolání se Svobodou nekonzultoval. 

Deník Právo napsal, že manželé Kopečtí vidí za iniciativou úřadu "dlouhé prsty politika Svobody, který podle nich pouze změnil taktiku". To Rennerová odmítá. "ÚZSVM postupuje výhradně podle platných právních norem, to znamená, že jedná výhradně v zájmu státu a státního majetku, nikoli v zájmu případných dědiců," uvedla. 

Upozornila, že podle zákona o majetku České republiky je ÚZSVM povinen hospodařit s majetkem státu tak, aby svým jednáním majetek nepoškozoval a neodůvodněně nesnižoval jeho rozsah ani jeho hodnotu. Zároveň je povinen důsledně využívat všechny právní prostředky při uplatňování a hájení práv státu. Sporem se teď bude zabývat pražský městský soud.                                                                                        

Tagy: soud svoboda dům spor dejvice charita

Zdroje: ČTK