Spolupracovat budeme, ale o raketách nejednáme, řekl íránský prezident šéfovi MAAE

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Írán je s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) ochoten spolupracovat na zjišťování, zda jeho civilní jaderný program nemá vojenské aspekty. Jednat o svém raketovém programu však odmítá. Šéfovi MAAE Jukijovi Amanovi to v neděli v Teheránu řekl íránský prezident Hasan Rúhání. 

Íránský prezident Húsání a šéf MAAE Jukija Amano během nedělního jednání

Íránský prezident Húsání a šéf MAAE Jukija Amano během nedělního jednání,zdroj: Profimedia.cz

"O íránském raketovém programu není možné diskutovat na žádné úrovni a pod žádnou záminkou," řekl Rúhání podle íránské tiskové agentury IRNA. Co se týče možných vojenských komponentů jaderného programu, tam je Teherán podle prezidenta připraven ke spoluprácí, "protože v íránské obranné doktríně není místo pro použití zbraní hromadného ničení". 

Amano po dnešní návštěvě uvedl, že byla užitečná a že od íránských činitelů rád vyslechl ujištění o ochotě vyřešit všechny zbývající problémy mezi oběma stranami, sdělila MAAE podle agentury Reuters. 

Šéf MAAE navštívil Teherán před termínem 25. srpna, do nějž má Írán poskytnout agentuře požadované informace ohledně možných vojenských aspektů jaderného programu. 

MAAE má od velmocí za úkol zjistit, zda Írán tajně nepracuje na jaderných zbraních. Podmínkou konečné dohody Teheránu se světovými mocnostmi je potvrzení MAAE, že Teherán s tímto jejím vyšetřováním plně spolupracoval. 

Loni na podzim se v Ženevě podařilo skupině 5+1 (USA, Rusko, Británie, Francie, Čína a Německo) na základě předběžné dohody přimět Teherán k částečným ústupkům ohledně zastavení některých jaderných aktivit, což umožnilo zmírnit protiíránské sankce. K jejich úplnému zrušení je ale nutná trvalá dohoda o omezení sporného íránského programu, jehož motivem podle podezření Západu může být snaha Teheránu získat nukleární zbraně. 

Konečná dohoda o omezení íránského jaderného programu má být uzavřena do konce listopadu. Původně chtěla skupina šesti velmocí s Íránem dojednat podmínky do konce července, termín se ale už tehdy kvůli neshodám odsunul o čtyři měsíce. Zatím se nepodařilo překonat velké rozdíly ve stanoviscích, zejména pokud jde o obohacování uranu. ¨¨

 

Tagy: Írán jádro

Zdroje: ČTK