Spokojenost s politickou situací mírně roste

- Aktuality autor: red

S politickou situací v zemi je spokojeno 24 procent Čechů. Spokojenost občanů s politikou je tak nejvyšší za celý letošní rok. Ukazuje to prosincový průzkum Střediska empirických výzkumů.

Proti listopadovému hodnocení vzrostl počet lidí, kteří hodnotí příznivě práci prezidenta, vlády i parlamentu.

Počet Čechů, kteří celkovou politickou situaci vnímají kladně, výrazně narostl, v listopadu to podle průzkumu STEM bylo jen třináct procent lidí.

Podle prosincového průzkumu jsou s politikou spokojeni především lidé ve věku 18 až 29 let, lidé vysokoškolsky vzdělaní a lidé, kteří jsou dobře materiálně zajištěni.

Průzkum se uskutečnil od 9. do 11. prosince a zúčastnilo se ho 1260 respondentů starších 18 let. Statistická odchylka průzkumu činí 2,5 procenta.

Celková nespokojenost se výrazněji projevila po pádu vlády v době českého předsednictví, ačkoli byla vláda dlouhodobě nepopulární, a následně také poté, co došlo k zablokování předčasných voleb, které se měly v Česku konat v říjnu.¨

Ze tří institucí, které průzkum hodnotil, je dlouhodobě největší spokojenost s prací prezidenta. Pozitivně ho hodnotilo 66 procent lidí, o pět procentních bodů více než v listopadu a letos nejvíce. Prezident se těší největší podpoře u voličů ODS, z nichž je 81 procent s jeho prací spokojeno. Mezi voliči ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09 je spokojeno s prací prezidenta 61 až 68 procent dotázaných, nejnižší podporu má prezident u voličů KSČM. 

Vládu kladně hodnotí 64 procent dotázaných. Úřednický kabinet Jana Fischera má podporu napříč politickým spektrem s výjimkou příznivců komunistů. Podle STEM je podpora Fischerově vládě netypicky vysoká ve srovnání s předchozím kabinetem Mirka Topolánka. 

V prosinci vzrostla i spokojenost Čechů s prací parlamentu. Dosáhla 37 procent, což je poprvé od září 2006, kdy překročila hranici jedné třetiny spokojených lidí. Činnost parlamentu vnímá dobře zhruba polovina voličů ODS, spokojenost vyjadřuje také třetina voličů ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09.

Tagy: Výzkum spokojenost

Zdroje: ČTK