Spojené státy pošlou Sýrii humanitární pomoc v hodnotě 500 milionů dolarů

- Aktuality autor: Petr Kubec

Další humanitární pomoc v hodnotě 500 milionů dolarů (v přepočtu asi 10,7 miliard korun) pošlou Spojené státy americké obyvatelům Sýrie. Oznámilo to v pátek večer americké ministerstvo zahraničí. Jeho šéf John Kerry se aktuálně nachází v Turecku, kde se účastní jednání s tamními politiky. Kerryho cílem je přesvědčit Turecko, aby se přidalo do připravované koalice, jež bude bojovat proti radikální organizaci Islámský stát (IS).

Humanitární pomoc (ilustrační obrázek)

Humanitární pomoc (ilustrační obrázek),zdroj: Getty Images

Kerry se v Ankaře setkal s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a premiérem Ahmetem Davutogluem, které chtěl získat pro bližší spolupráci týkající se boje proti IS v Sýrii a Iráku. Turecko už dříve uvedlo, že je ochotné spolupracovat co se týče humanitární pomoci, do případných bojových operací se ale zapojit nechce. Ankara to zdůvodňuje zejména ohledem na osud 49 tureckých zajatců, které radikální islamisté v červnu unesli z konzulátu v iráckém Mosulu.

Podle Kerryho je zatím předčasné hovořit o tom, jak bude vznikající koalice pro boj s islámskými radikály z IS vypadat a jaké evropské a arabské státy se k ní nakonec přidají. Nebylo by ale prý šťastné, aby se do jednání na nadcházející pařížské konferenci o bezpečnosti Iráku zapojoval Írán, řekl dnes šéf americké diplomacie v turecké metropoli.

Balíček nové americké pomoci by měl zahrnovat 250 milionů dolarů (5,3 miliard Kč) "na pomoc uprchlíkům a hostitelským komunitám v sousedních zemích zasažených krizí," uvedl John Kerry ve svém prohlášení. Podle OSN se dosud v okolních zemích zaregistrovaly na tři miliony uprchlíků. Mnoho dalších ale uvízlo v Sýrii, když se kvůli bojům a ofenzivě islamistů nemohou dostat k otevřeným hraničním přechodům, uvedla agentura Reuters.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) musela své domovy kvůli válce opustit již polovina všech obyvatel Sýrie, v zemi se nachází asi 6,5 milionu takzvaných vnitřních uprchlíků.

Nejvíce utečenců ze Sýrie se nachází v Libanonu (1,17 milionu), Turecku (830 tisíc) a Jordánsku (613 tisíc). Dalších 215 tisíc Syřanů uteklo do Iráku a další tisíce jich jsou například v Egyptě.

Jak uvedla agentura AFP, spolu s oznámeným příspěvkem bude částka, kterou Spojené státy přispěly od roku 2011 obětem války v Sýrii, činit již 2,9 miliardy dolarů (62 miliard Kč).

Tagy: Sýrie USA terorismus diplomacie socialni boje Spojené státy americké Humanitární pomoc John Kerry Islámský stát jednání

Zdroje: ČTK