Spojenci zabili 35 bojovníků Islámského státu

- Aktuality autor: Vojtěch Varyš

Nejméně 35 bojovníků radikálního hnutí Islámský stát bylo v noci na sobotu zabito při sérii spojeneckých leteckých úderů na severu a severozápadě Sýrie. Oznámila to dnes exilová Syrská organizace pro lidská práva. Při náletech bylo podle ní zničeno neupřesněné množství výzbroje patřící IS. 

Kurdské protesty proti Islámskému státu (ilustrační foto)

Kurdské protesty proti Islámskému státu (ilustrační foto),zdroj: Isifa.com

Koalice pod vedením Spojených států vzdušnými údery podporuje boj kurdských milicí proti radikálům z Islámského státu, kteří při svém postupu v daném regionu nyní usilují o dobytí kurdského města Kobani. Islamisté obléhají Kobani už přes dva týdny, zatím ho ale ještě nedostali pod svou kontrolu. Město je údajně liduprázdné, podle SOHR z něj uprchlo kolem tří set tisíc obyvatel.

Ankara oficiálně uvádí, že na turecké území přišlo hledat útočiště přes 186 tisíc syrských Kurdů z oblasti Kobani. Turecký premiér přislíbil městu v obležení pomoc, Damašek dal ale v pátek jednoznačně najevo, že jakoukoliv armádní intervenci turecké armády bude považovat za agresi.

Dobytí města Kobani by islamistům umožnilo výhradní kontrolu nad dlouhým pásmem dosud převážně kurdského území u hranice s Tureckem.
"Bojovníci IS říkali, že se budou o svátku oběti íd al-adhá modlit v Kobani, zatím ale ještě do města nevstoupili," řekl agentuře AFP jeden z obránců Kobani. Třídenní svátek oběti, který je jedním z nejvýznamnějších muslimských svátků, začal v sobotu.

Tagy: Sýrie Turecko konflikt v Sýrii Kurdové Islámský stát

Zdroje: ČTK