Spisovatelka Monyová neměla po útoku šanci přežít, řekl znalec

- Aktuality autor: Jan Pastor

Spisovatelka Simona Monyová neměla šanci na přežití poté, co ji loni v srpnu v jejím domě podle spisu napadl a šesti bodnými ranami zranil její manžel Boris Ingr. Dvě byly tak vážné, že ani lékařští specialisté by ji hned po činu nebyli schopni zachránit. Způsobily rozsáhlé krvácení, jemuž Monyová asi do deseti minut po útoku podlehla.

Vyplývá z dnešní výpovědi znalce ze soudního lékařství Michala Zeleného před brněnským krajským soudem.

Čtěte také: Manžel spisovatelky Monyove tvrdí, že se bodla sama

Zdůraznil, že útok byl velmi intenzivní. Svědčí o tom i jedno poškozené žebro, k jehož protnutí je nutná značná síla. Monyové se stala osudná rána, která poškodila plíci, a druhá, která protnula dutou žílu. Poranění jsou neslučitelná se životem.

Obě rány způsobily velkou ztrátu krve. Znalec soudu popsal, že tento způsob smrti je podobný udušení nebo oběšení. Takto zraněná oběť vykašlává krev a není schopna se nadechnout. Při tomto závažném poranění snad ani neexistuje vhodná forma poskytnutí alespoň nějaké základní první pomoci, uvedl znalec.

Rána na hlavě s vraždou nesouvisí

Podle Zeleného rána na hlavě spisovatelky mohla být způsobena mnohem dříve. Patrně s vraždou nesouvisí. To uvedl již ve středu při zahájení procesu Ingr. Podle něj si jeho manželka tuto ránu způsobila sama dříve, a to vlastní neopatrností.

Pitva ukázala, že v době činu měla Monyová v těle 1,58 promile alkoholu, Ingr měl okolo promile alkoholu. Jakou roli v potyčce alkohol sehrál, ukážou patrně výslechy dalších znalců.

Za vraždu spisovatelky hrozí jejímu manželovi až 18 let vězení. K činu se nepřiznal. Při středečním zahájení procesu uvedl, že si na okolnosti její smrti nevzpomíná. Tvrdí, že jej ranila a těžce se s tím vyrovnával. Nakonec připustil, že ji "asi" zavraždil, protože v době činu v jejím domě nikdo jiný nebyl. Ingr popsal jejich manželství jako velmi bouřlivé.

Dnes budou před soudem vypovídat další znalci a svědci. Verdikt by mohl padnout příští týden ve středu.

Tagy: vražda monyová Ingr

Zdroje: ČTK