Špičky ČSSD jednají o situaci vlády po odvolání Peake

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Špičky opoziční ČSSD začaly dnes odpoledne jednat o situaci vlády potom, co premiér Petr Nečas (ODS) nechal odvolat ministryni obrany Karolínu Peake a její strana LIDEM vyzvala své ministry k demisi. Je možné, že vedení sociální demokracie zopakuje nabídku sněmovním stranám dohodnout se na předčasných volbách. Ve hře ale můžou být i další varianty. 

Karolína Peake s Bohuslavem Sobotkou

Karolína Peake s Bohuslavem Sobotkou,zdroj: Mediafax

ČSSD by se mohla rozhodnout vyvolat ve Sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, už páté v tomto volebním období. Další možností je podle některých sociálních demokratů výzva kabinetu, aby sám předstoupil před dolní komoru s žádostí o vyslovení důvěry. 

Ačkoli strana LIDEM vyzvala své ministry k demisi k 10. lednu, vedení ODS je nadále pro pokračování současné koalice. Občanští demokraté chtějí s liberálními demokraty po Vánocích vyjednávat. LIDEM, jejichž šéfka Peake hovořila ve čtvrtek o odchodu do opozice, debatu připouštějí. Dnes Peake sdělila, že by strana chtěla znát všechny podmínky spolupráce. 

Peake, která zůstává vicepremiérkou, byla ministryní obrany jen o něco déle než týden. Nečas ji nechal odvolat potom, co provedla některé personální změny, se zdůvodněním, že ztratila jeho důvěru.

Tagy: opozice odvolání peake

Zdroje: ČTK