Špehování Radky Nečasové jsem nenařídil, tvrdí Picek

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 4. 2015 17:01) - Aktuality autor: pal

Před soud ve čtvrtek předstoupil exministr obrany gen. Vladimír Picek, aby vypovídal v kauze Jany Nečasové (Nagyové), kterou žaloba viní ze zneužití vojenské tajné služby ke sledování bývalé manželky tehdejšího premiéra Petra Nečase. Picek tvrdí, že o nějakém ohrožení Nečasovi rodiny nic nevěděl a pokyn ke sledování Radky Nečasové nedal. 

Generál Picek o sledování Radky Nečasové nevěděl a nenařídil ho

Generál Picek o sledování Radky Nečasové nevěděl a nenařídil ho,zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

Současný starosta Brandýsa nad Labem a bývalý ministr obrany Picek vypovídal před Obvodním soudem pro Prahu 1 bez přítomnosti veřejnosti, kterou soudkyně Helena Králové znovu vyloučila kvůli důvěrným informacím. 

"Já jsem o těchto záležitostech nevěděl, ani jsem nepodepsal pokyn ke sledování osob a věcí podle zákona o vojenském zpravodajství," řekl Picek, který byl v roce 2012, v době kdy vrcholila celá kauza, náměstkem ministra obrany a o rok později se stal členem kabinetu.

Picek uvedl, že se o vyšetřování dozvěděl 13. června 2013, kdy mu brzo ráno volal šéf útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta, že jeho podřízení mají povolení ke kontrole prostor Vojenského zpravodajství. "Svolal jsem hlavní funkcionáře, kde jsem je uklidnil s cílem, aby nebyla rozvědka nějakým způsobem ovlivněna a byla spíše stabilizována," řekl u soudu Picek. 

Hlavní líčení v celé kauze bylo přerušeno a bude pokračovat až 18. května, kdy se u soudu budou přehrávat záznamy odposlechů. Rozsudek by měl padnout v květnu nebo červnu.  

Nagyová nechala podle obžaloby sledovat Radku Nečasovou na podzim roku 2012, protože na ni sháněla kompromitující materiály.

Advokát Nagyové Eduard Bruna už dříve uvedl, že jeho klientka jen chtěla ochránit expremiérovu rodinu. Radka Nečasová se podle informací Nagyové měla dostat pod vliv jehovistů. Pracovníci rozvědky, kteří už před soudem vypovídali, to ale popřeli. 

Tagy: Česko česká justice justice a soudy aféra Nagyová

Zdroje: ČTK