Speciály ČR odvezou z Japonska i cizince, přednostně ženy a děti

- Aktuality autor: red

Armádní speciály, které v úterý večer vyletěly z Prahy do Japonska, přivezou i občany Polska a Slovenska. Přednost mají ženy a děti. Místo se dostalo i na necelou polovinu výpravy České filharmonie, všech jedenáct žen z výpravy a třicítku mužů.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Letadla pojmou dohromady zhruba 130 lidí. Odlétat budou speciály z tokijského mezinárodního letiště Narita v 21:30 místního času (13:30 SEČ). v ČR by mohly být ve čtvrtek dopoledne. Řekl to český diplomat v Tokiu Martin Bašta, který transport organizuje.

"Momentálně je na seznamu 41 filharmoniků, zbytek jsou čeští občané a pak příslušníci dalších středoevropských zemí v nouzi, především Poláci a Slováci," dodal.

Ředitel filharmonie ČF David Mareček řekl, že zbývající ze 106 členů filharmonie budou čekat, zda se speciály otočí. Zamluvené mají také letenky komerčním letem na neděli. O tom, jestli pojede nové letadlo, se rozhodne až po příletu speciálů do ČR podle poptávky, řekl mluvčí ministerstva zahraničních věcí Vít Kolář.

Do Japonska letěly prázdné

Letouny letěly do Japonska prázdné, humanitární pomoc nevezly. Japonsko nechce jinou pomoc než přes Evropskou unii, upřednostňuje finanční příspěvek. Kolik Česká republika zemi poničené zemětřesením a ničivou vlnou cunami dá, zatím není rozhodnuto, řekl Kolář.

V Kanazawě, kde zbytek filharmoniků nyní je, je situace bezpečná, nehrozí ozáření ze zemětřesením zničené atomové elektrárny. Otřesy, které trápí Japonsko od pátku, tam sice cítit jsou, ale jsou podle Marečka tak slabé, že nepůsobí problémy.

"První zpráva byla taková, že přednost mají ženy, všeobecně. To byl klíč, podle kterého vybírala ambasáda. Všechny naše členky, které byly s námi na turné, je jich 11, tak odcestovaly na letiště. To bylo původně konečné číslo, pak jsme ještě dostali nabídku, že další volná kapacita letadla bude 30 osob," popsal Mareček rozhodování, kdo poletí do vlasti dřív.

Zbytek výpravy má zamluvené letenky na neděli. "Je to normální linka Lufthansy, která je připravená z Nagoje, už ne z Tokia, do Frankfurtu. To je jedna možnost řešení, pak samozřejmě nevíme, jestli se nebudou speciály ještě vracet, třeba jeden z nich s humanitární pomocí nebo jak to vlastně bude dál, čili to je taky vlastně možnost," uvedl.

Nečas: Pokud nebudou letadla stačit, vyšleme je znovu

Orchestr už v Japonsku hrát nebude, poslední dva koncerty filharmonici zrušili, aby mohli kdykoli odletět. Pokud filharmonie připraví nějaký charitativní koncert, bude až v České republice, míní Mareček.

V úterý odpoledne premiér Petr Nečas oznámil, že bude-li nutné přepravit větší počet lidí, než umožní kapacita obou vypravených letadel typu Airbus A319, vyšle Česká republika letadla do Japonska opět.

Japonsko požádalo Evropskou unii o pomoc v úterý večer, ta je teprve koordinována. Země žádá především finance, potřebuje ale i dodávky pitné vody, matrací, dek či kanystrů, sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru Ivana Svitáková. Jak se Česko do pomoci zapojí, zatím není jasné. EU na základě žádosti Japonska oslovila členské státy, aby nabídly, co můžou poslat. Poté bude EU znovu jednat s Japonskem a následně bude případnou pomoc koordinovat.

Tagy: letadlo Japonsko

Zdroje: ČTK