Speciální tým Johnova rezortu prověří možnost zákazu komunistů

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Speciální tým ministerstva vnitra začne tento týden připravovat podklady pro případný zákaz KSČM. Ministr vnitra Radek John (VV) zadal odboru bezpečnostní politiky, aby sesbíral všechny potřebné dokumenty.

Na jejich základě se pak John rozhodne, zda může stát proti KSČM žalobu podat. Uvedla to Česká televize (ČT) s tím, že stejný tým připravoval i úspěšnou žalobu na zákaz extremistické Dělnické strany.

Vláda premiéra Petra Nečase se rozhodla k akci 21 let od pádu komunistického režimu. John potvrdil, že už ministerstvo rozeslalo dopisy se žádostmi o analýzu, sám ovšem upozorňuje, že půjde o zdlouhavý proces.

Impulz: Projevy Grebeníčka a Semelové ve sněmovně

Podle Johna zadalo ministerstvo analýzy na žádost poslanců po pátečním projednávání zákona o protikomunistickém odboji. Přispělo tedy k tomu páteční vystoupení poslanců KSČM Marty Semelové a Miroslava Grebeníčka ve sněmovně.

Schvalování zákona o uznání protikomunistického odboje v pátek provázela vyhrocená atmosféra mezi vládními poslanci a KSČM. Zasloužil se o to svým hodinovým projevem bývalý předseda komunistů Grebeníček, podle něhož je norma "politickou adorací teroristických aktů minulosti" a aktéři třetího odboje "často byli dobrodruzi na hranici dospělosti".

Komunisté se budou bránit

Grebeníček ve svém projevu mimo jiné obhajoval marxismus, zpochybňoval věrohodnost řady příslušníků protikomunistického odboje, odsoudil členy skupiny bratří Mašínů.

Pracovníky odboru zřejmě čeká složitější práce než v případě Dělnické strany. Mohou se ale opřít například o žalobu, kterou na vládu za zvláštní komisi poslal senátor Jaromír Štětina. "Senát usoudil, že KSČM porušuje ústavu, a chce, aby nezávislý soud posoudil toto podezření," řekl ČT Štětina. Komunisté jsou připraveni se bránit. Komunistický poslanec Milan Bičík televizi řekl, že by strana využila všech zákonných opatření, která jí právní řád umožňuje.

Tagy: zákaz dokumenty komunisté

Zdroje: ČTK