Špatná zpráva pro Česko: Daňové úniky se nedaří zastavit, tvrdí NKÚ

- Aktuality autor: pal

Nové mechanismy, které ministerstvo financí zavedlo ještě za působení Miroslava Kalouska a Jana Fišera, aby nedocházelo k daňovým únikům na DPH, nefungují ba dokonce naopak daňových úniků stále přibývá. Předloni to stouplo až na 105 miliard korun. Ve své hodnotící zprávě to v pondělí uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). 

Na úniku daní se podle NKÚ podíleli i podnikatelé, kteří zkreslovali údaje

Na úniku daní se podle NKÚ podíleli i podnikatelé, kteří zkreslovali údaje,zdroj: Profimedia.cz

Opatření proti únikům (z let 2011 až 2013) podle NKÚ neměla pozitivní dopad z toho důvodu, že změny zákona o DPH byly účinné ihned po svém schválení, takže pracovníci na finančních úřadech neměli dost času se na ně pořádně připravit. "Například na ověření 518 tisíc bankovních účtů měly finanční úřady jen tři měsíce a kontroloři zjistili, že to v dané lhůtě nestihly," upřesnila tisková mluvčí NKÚ Olga Málková.

Úřad se také zaměřil i na tzv. mezeru DPH. Jde o rozdíl mezi teoretickým výběrem daně a jejím skutečným výběrem. "Od roku 2011 mezera DPH stále roste a podle údajů Evropské komise se pohybuje nad evropským průměrem," řekla Málková. V roce 2013 tato mezera stoupla až na 25,7 procenta.

Nejvíce se podle NKÚ na nevybraném DPH podíleli podnikatelé, kteří úmyslně zkreslovali údaje o svém podnikání. Šlo prý až o 40 procent případů. Nelegální a šedá ekonomika tvořila "pouhých" sedm procent případů z celkového součtu nevybraných DPH.

Tagy: Česko daňové úniky výběr peněz daně a finance

Zdroje: ČTK