Španělští vědci našli důkazy o recyklaci ve starší době kamenné

- Magazín autor: Sebastian Kantor

Recyklování použitých materiálů není novinkou, s níž přišel dnešní člověk. Španělští paleontologové zjistili, že už člověk paleolitický recykloval, konkrétně své kamenné nástroje, píše španělský deník El Mundo.

Recyklace (ilustrační fotografie)

Recyklace (ilustrační fotografie),zdroj: Mediafax

Paleontologové analyzovali artefakty nesoucí stopy po pálení, objevené na pravěkém nalezišti Molí del Salt v katalánské provincii Tarragona. Výzkum ukázal, že recyklace nástrojů byla u lidí svrchního paleolitu před 13.000 lety běžnou praxí. "Vybrali jsme ke zkoumání opálené nástroje, protože jednoduchým způsobem mohou prokázat, jestli byly upravovány poté, co byly vystaveny ohni," vysvětlil Manuel Vaquero z univerzity Rovira i Virgili.

Badatelé v Molí del Salt našli mezi nástroji vysoké procento artefaktů, jež byly vystaveny působení ohně. Avšak recyklace se netýkala všech druhů nástrojů, běžná byla u těch, které se používaly "v domácnosti", a zřejmě byla spojena s okamžitou potřebou.

Forma obrazem mysli

Hroty loveckých nástrojů oproti tomu takřka nikdy nebyly vyrobeny z recyklovaných předmětů. Více recyklovány byly takzvané dvojité artefakty - takové, které kombinují dva nástroje v jednom kousku.

"Je to důležité především z hlediska kulturní hodnoty předmětů, zejména v obdobích, jako je svrchní paleolit, kdy se forma stává odrazem dobře definovaného myšlenkového zobrazení," vysvětluje Vaquero.

Výhodné i pro ekonomiku

Určující význam mohla mít recyklace ve společenstvích paleolitických lovců a sběračů. "Má význam ekonomický, neboť zvyšuje použitelnost kamenných prostředků, zejména v kontextu nedostatku. Navíc je to významný faktor pro vysvětlení používání nalezišť, protože se z nich stávají nejen místa vhodná k životu, ale rovněž lokality poskytující prostředky k němu," zdůraznil.

O recyklaci nástrojů v pravěku příliš výzkumů prováděno nebylo. A výsledky bádání v Molí del Salt, zveřejněné v časopise Journal of Archaeological Science, tak alespoň zčásti osvětlují zatím neznámé skutečnosti: totiž že recyklovali už prehistoričtí lidé.

Tagy: ekologie odpad pravěk

Zdroje: ČTK