Spadané stromy zastavily vlaky u Železného Brodu, jeden vykolejil

- Aktuality autor: Michal Polák

Popadané stromy zastavily dnes ráno vlaky na hlavní železniční trati z Liberce na Pardubice. Nedaleko Železného Brodu ve směru na Semily narazil vlak do spadlého stromu a vykolejil, nikomu se nic nestalo. Provoz na trati se podařilo v 11:15 obnovit, přestože České dráhy původně počítaly s výlukou až do 15:00. Stále ale zůstává uzavřena trať z Železného Brodu na Tanvald a Harrachov. Je tam víc popadaných stromů, řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Vlak do Semil vykolejil jednou osou a museli ho vrátit na koleje, když se podařilo odstranit i spadlý strom, mohl být provoz obnoven," doplnila Pistoriusová. Směrem na Tanvald ale stále jezdí místo vlaků autobusy.

K popadaným stromům vyjížděli v noci i silničáři a hasiči. "Aktuálně žádné hlášeny nemáme, nelze ale vyloučit, že nějaký strom může být na silnicích třetích tříd," řekl dispečer společnosti Silnice LK, která krajské komunikace spravuje. Jinak jsou podle něj všechny silnice průjezdné a sjízdné, s výjimkou silnice 290 v Bílém Potoce a Hejnicích, kterou zavál sníh. "Máme tam lidi a techniku a na zprůjezdnění cesty se pracuje," dodal.

Hasiči zasahovali od sobotního odpoledne do dnešního rána zhruba čtyřicetkrát, většina zásahů přitom byla právě kvůli odklízení popadaných stromů, které neunesly příval sněhu. "Komplikace byly na komunikacích kolem Železného Brodu. Především ve směru na Bozkov, Bratříkov, Pěnčín či Jílové u Držkova. Obdobné starosti řešili i jilemničtí hasiči, kteří odstraňovali stromy ve Víchové nad Jizerou," řekla mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová. Semilští hasiči vyráželi směrem na Bozkov a také k Železnému Brodu do Pelechova, spadlý strom blokoval dopravu i na silnici 10 na Tanvald.

Strom trefil automobil

"Po půlnoci byli tanvaldští hasiči voláni ke spadlému stromu v Plavech, který nejen zatarasil komunikaci, ale jeho silná větev také zasáhla osobní auto Renault a poškodila zadní dveře včetně skla. Naštěstí nedošlo k žádnému zranění," dodala Štrauchová. Stromy spadly také několikrát na elektrické vedení. Tak tomu bylo například v Rakousích, kam vyráželi turnovští profesionálové po čtvrté hodině ranní. K obdobné události jeli podle Štrauchové i dnes kolem 08:00 do části obce Záborčí. Podle informací ČEZ ale aktuálně žádné poruchy hlášeny nejsou.

V Libereckém kraji se oteplilo a vyjasnilo. Objevují se jen přeháňky, které jsou v horách sněhové a v nižších polohách smíšené či dešťové. Hlavní tahy jsou většinou holé a mokré, místy mohou ležet zbytky rozbředlého sněhu, které mohou namrzat. Ledovka komplikuje dopravu na Českolipsku, u Kravař na ní havaroval osobní vůz a vzápětí i sanitka, která na místo vyjela. "Nikomu se naštěstí nic nestalo," řekl ředitel krajské záchranné služby Stanislav Mackovík. Ledovka je hlášena i v Liberci nebo na silnici 283 v Tatobitech na Semilsku.

V horských oblastech a na silnicích nižších tříd je silná vrstva ujetého sněhu, v níž se tvoří vyjeté koleje. Pro cestu do hor doporučují silničáři sněhové řetězy a lopatu na vyproštění. Horské silnice jsou navíc zúžené a lemují je vysoké sněhové mantinely, které ztěžují výhled. V některých místech se jen obtížně vyhnou dvě auta, řidiči by proto měli jezdit opatrně a pomalu.

Tagy: vlak trať stromy vykolejení

Zdroje: ČTK