Sousedé Romů v Bedřišce obviněni z pokusu o vraždu

- Aktuality autor: red

Policie v pátek potvrdila, že v souvislosti se žhářským útokem na domek Romů v ostravské osadě Bedřiška obvinila dva sousedy - ženu a jejího nezletilého syna - z pokusu o vraždu.

Oba jsou stíháni vazebně. Motivem jejich jednání byly podle kriminalistů sousedské spory. Ženě hrozí v případě prokázání viny až doživotí, mladíkovi deset až 15 let vězení.

"Rasový motiv se nám dosud nepodařilo prokázat a předpokládám, že do budoucna ani nepodaří," uvedla státní zástupkyně Brigita Bilíková. Policie má dostatek důkazů, aby byl čin kvalifikován jako pokus vraždy, doplnila s tím, že obvinění si byli vědomi následků svého jednání. 

Policie ve středu brzy ráno zadržela ženu, jejího druha a bratra a dva syny páru. Z domu je odvedli v poutech. Později tři členy rodiny propustili. 

Romové v Bedřišce se nyní obávají toho, že se jim jejich sousedi budou mstít za zadržení jejich příbuzných a přátel. Situace v osadě je značně napjatá a nervózní.

Žháři na domek v kolonii zaútočili v noci na neděli 14. března. Zápalnou láhev s hořlavinou prohodili oknem do dětského pokoje, kde spala třináctiletá dívka. Láhev se nerozbila, a chemikálie, kterou by éter, tak nezačala hořet. Od knotu se jen vznítil kousek koberce. Ten dívka, kterou probudilo řinčení skla, stihla uhasit. 

Kriminalisté zjistili, kde obvinění získali éter. Komentovat to ale nechtěli, uvedli pouze, že hořlavinu měla dvojice těsně před použitím ukrytou doma. "Při domovní prohlídce po zatčení podezřelých jsme už v domě éter nenašli," řekl kriminalista Josef Kubánek.

Loni v dubnu žháři zaútočili i na domek romské rodiny ve Vítkově na Opavsku. Do domu podle výsledků vyšetřování vhodili tři zápalné láhve. Při následném požáru byli zraněni tři lidé.

Nejvážněji tehdy ani ne dvouletá Natálka. Utrpěla rozsáhlé popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla. Policie útočníky dopadla, proces se čtveřicí obžalovaných pravicových extremistů z Opavska a Bruntálska začne u Krajského soudu v Ostravě 11. května.

Tagy: policie Ostrava

Zdroje: ČTK