Soul si rýpnul do KLDR: Je to imaginární země, která musí brzy zmizet

- Aktuality autor: Michal Polák

Napětí mezi KLDR a Jižní Koreu se v posledních dnech vystupňovalo poté, co na společných hranicích byly nalezeny malé pozorovací bezpilotní letouny určené ke špionáži Jižní Korei. Pchjongjang popírá, že by KLDR letouny patřily. Mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Kim Min-sok zareagoval na lživá tvrzení a prohlásil, že KLDR "není skutečnou zemí a musí brzy zmizet".

Propagandistický obraz v KLDR

Propagandistický obraz v KLDR,zdroj: Getty Images

Severokorejská armáda uvedla, že výsledky americko-jihokorejského vyšetřování týkajícího se bezpilotních letounů jsou konfrontačním spiknutím, za nímž stojí vláda jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje. Tu KLDR znovu označila za "politickou prostitutku". 

Mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Kim Min-sok na urážky své země a její vůdkyně odpověděl nezvykle přímým slovním útokem. "Severní Korea není skutečná země. Nedodržuje lidská práva a svobody. Existuje pouze, aby přinášela prospěch jedinému člověku (diktátoru Kim Čong-unovi)," řekl na dnešní tiskové konferenci mluvčí Kim Min-sok. "Je to imaginární země, která neustále lže a používá zastaralou rétoriku. Proto by měla přestat existovat," dodal podle agentury Reuters Kim v netypicky agresivním vyjádření. 

Opice a prostitutka

Tvrdá slova jihokorejského mluvčího následují po řadě urážek KLDR z poslední doby namířených proti jihokorejské prezidentce Pak Kun-hje a americkému prezidentovi Baracku Obamovi. Pchjongjang nedávno označil jihokorejskou prezidentku za "vrtošivou děvku v područí svého pasáka Baracka Obamy". O Obamovi zase severokorejský tisk tento měsíc psal jako o "opici, která nemá ani rysy lidského stvoření". 

Čerstvá konfrontace mezi oběma Korejemi se týká tří bezpilotních letounů, které se našly během dvou týdnů na přelomu března a dubna na jihokorejském území poblíž společné hranice. Na základě jihokorejsko-amerického vyšetřování stroje patřily Severokorejcům a jejich úkolem byla špionáž klíčových jihokorejských zařízení. Podle naprogramování palubních přístrojů se prý aparáty měly vrátit do KLDR. 

Napětí na Korejském poloostrově znovu v poslední době vzrostlo poté, co Severní Korea pohrozila, že uskuteční čtvrtý jaderný test. Tuto výhrůžku zopakovala v sobotu. 

Tagy: KLDR Jižní Korea

Zdroje: ČTK