Souhrn informací po hlavním líčení s Rathem: Jediná Salačová přiznala korupci

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Krajský soud v Praze má po dnešku za sebou první část hlavního líčení s poslancem Davidem Rathem (dříve ČSSD) a dalšími deseti lidmi obžalovanými z nezákonného upravování veřejných zakázek a korupce ve Středočeském kraji. Úvodních osm dní zabraly především rozsáhlé výpovědi Ratha a podnikatelky Ivany Salačové, která se jako jediná ke korupci přiznala. 

David Rath přichází k soudu

David Rath přichází k soudu,zdroj: Isifa.com

Ostře sledované projednávání zahájil soudce Robert Pacovský minulý týden ve středu. Začátek provázel značný zájem novinářů a veřejnosti, přišly desítky lidí. Žalobce Petr Jirát přednesl obsáhlou obžalobu, ve které tvrdí, že skupina manipulovala od srpna 2011 do května 2012 s veřejnými zakázkami ve stavebnictví a zdravotnictví. K obžalobě se krátce vyjádřila bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její přítel, někdejší poslanec Petr Kott, kteří podle Jiráta trestnou činnost organizovali. Oba vinu odmítli a řekli, že skutky, které jim žalobce klade za vinu, jsou nereálné. Na otázky soudu nechtěli odpovídat. 

Pak přišel na řadu bývalý hejtman Rath, který rovněž vinu odmítl a obvinil ze spiknutí proti sobě policii a státní zastupitelství. Ve čtvrtek jeho výslech pokračoval, poslanec kritizoval policejní odposlechy, které jsou jedním z hlavních důkazů obžaloby. Podle něj jsou ale zkreslené. Ještě dopoledne požádal soud o přerušení výslechu kvůli únavě. 

Následovala výpověď podnikatelky Ivany Salačové, které obžaloba navrhuje status spolupracující obviněné, za což by jí mohl hrozit nižší trest. Podle žalobce celou skupinu svým přiznáním rozkrývá. Salačová tvrdí, že například u opravy zámku Buštěhrad za 200 milionů korun požadovala Pancová a Kott provizi až 24 milionů. Ohledně Ratha pouze spekulovala v tom smyslu, že se dobře zná s Pancovou a zřejmě se s ním dělila o peníze. Salačová odpovídala na desítky dotazů advokátů ostatních obviněných, kteří se ji snažili znevěrohodnit. 

Podnikatelka Ivana Salačová

Podnikatelka Ivana Salačová,zdroj:Profimedia.cz

Páteční pokračování výslechu, ve kterém Salačová přiznala výrobu fiktivních faktur, musel soud předčasně ukončit. Salačová se s pláčem omluvila, že nemůže pokračovat, na webu se totiž o sobě dočetla hanlivý komentář, že je "ženská na zabití" a autor se "diví, že ji nepřejelo auto". Na výpověď navázala po víkendu. Popsala, jak se údajně předem domluvil vítěz veřejné zakázky, a zbylé firmy, které postoupily do dalšího kola, dělaly "křoví", aby tendr vypadal navenek v pořádku. 

Soudce pak nechal přehrávat několikahodinové videozáznamy z jejích předchozích tří výslechů před policií. Zatímco v prvním a druhém nepadla o Rathovi ani zmínka, ve třetí již o něm spekuluje. Přehrání záznamů zabralo také úterní a středeční program hlavního líčení. 

Ve čtvrtek soud a advokáti Salačovou znovu vyslechli, pak přišla na řadu promluva Ratha přerušená předchozí týden. Soudu si nejdřív stěžoval, že nemá patřičný přístup k obhajobě, protože se s ní nemůže radit jako zbylí obžalovaní, kteří nejsou ve vazbě. Pacovský namítal, že se vše děje v souladu s trestním řádem. 

Rath dále popisoval obecně zakázky v kraji, když byl hejtmanem, a odmítl jejich ovlivňování. Tendry byly prý někdy i přísnější, než ukládá zákon. Peníze, o kterých hovoří v policejních odposleších, se údajně týkaly politických aktivit, nikoliv uplácení. Zmínil se o tom, že rád podporoval senátorskou kampaň Jiřího Dientsbiera (ČSSD). Ten ale popřel, že by mu Rath nějak technicky pomáhal. 

Rath si musí "oživit paměť"

Poslanec pak odmítl odpovídat na dotazy soudu, dokud bude ve vazbě. Nemá prý totiž přístup ke všem informacím a musí si některé skutečnosti oživit v paměti. Stejně jako v případě Salačové také Rathovy policejní výslechy začal soud přehrávat. V první výpovědi po svém zadržení loni v polovině května popisoval, jak se mu dostala do ruky krabice na láhve vína, ve které podle spisu byl úplatek sedm milionů korun. Záznam zabral zbytek dnešního jednání. Příští týden se hlavní líčení nekoná a pokračovat se bude 27. srpna. 

Státní zástupce Jirát v obžalobě tvrdí, že Pancová s Kottem trestnou činnost koordinovali se souhlasem Ratha, kterého průběžně informovali. Trojice je dosud jako jediná z obžalovaných ve vazbě. Ratha zadrželi kriminalisté loni u domu Pancové s Kottem v Rudné u Prahy. 

K dalším obžalovaným patří podnikatelé Pavel Drážďanský, Václav Kovanda, Martin Jireš, Jindřich Řehák a Jan Hájek. Zbývajícím obviněným je Tomáš Mladý, který figuruje v buštěhradské části kauzy. Rathovi hrozí ze všech 11 obviněných nejvyšší trest - až 12 let vězení. Obžaloba ho viní z přijetí úplatků v celkové výši 16 milionů korun. 

Tagy: kauza Rath

Zdroje: ČTK