Soudy dostaly zatím asi deset stížností na komunální volby

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Krajské soudy dostaly do pátku zhruba desítku stížností na letošní komunální volby, které se konaly o minulém víkendu. Proti souběžnému prvnímu kolu senátních voleb zatím nesměřovala ani jediná.

Lhůta pro podávání stížností končí za týden, v pátek 29. října. 

Pět stran zpochybnilo už ve čtvrtek regulérnost voleb v Krupce na Teplicku. Podezírají z nakupování hlasů Sdružení ČSNS a NK - Šance pro město, které volby ve městě vyhrálo. Lídr sdružení odmítl, že by jeho sdružení voliče uplácelo. Kupčení z hlasy už během voleb prověřovala policie. Kvůli údajnému nakupování hlasů napadla také Dělnická strana sociální spravedlnosti platnost voleb v Kadani na Chomutovsku. 

Starostka přidala k volebním lístkům zpravodaj

Českobudějovický krajský soud bude počátkem listopadu řešit stížnost na regulérnost voleb v Dolním Třeboníně na Českokrumlovsku. Autor stížnosti tvrdí, že v jednu chvíli zůstal ve volební místnosti jen jeden člen komise, navrhl soudu vyslechnout svědky. 

Krajský soud v Plzni zatím dostal jedinou stížnost na průběh voleb, která se týká obce Valy na Chebsku. Bližší informace ale soud nezveřejnil. Stížnost údajně chystá ODS v Olešnici v Orlických horách na Rychnovsku. Občanským demokratům se nelíbí, že tamní starostka Eva Skalická k volebním lístkům přidala obecní zpravodaj. Skalická pochybení odmítla. 

Pardubický krajský soud dostal stížnost sdružení Nezávislí proti výsledku voleb ve Starém Hradišti na Pardubicku. Sdružení tvrdí, že opravený zápis o výsledku voleb podepsali členové volební komise mimo volební místnost bez možnosti kontroly. Podle sdružení byly preferenční hlasy správně připsány pouze jednomu z kandidátů a ostatním ne. Konkurenční uskupení SNK Staré Hradiště, Brozany, Hradiště na Písku tím prý mělo neoprávněně získat jeden mandát na úkor Nezávislých. 

Praha: Stížnost na sedm obvodů

Krajský soud v Brně dosud nedostal žádnou stížnost proti komunálním volbám, za to Nejvyšší správní soud (NSS), který také sídlí v Brně, jich od voličů obdržel už sedm. Všechny je ale postupně zamítá kvůli tomu, že se týkají obecních voleb. NSS je příslušný řešit stížnosti na senátní volby, žádný protest proti jejich prvnímu kolu ale zatím nedostal. 

NSS a také Ústavní soud zřejmě počátkem příštího týdne dostanou stížnost na rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů pro komunální volby. Podat ji chtějí Strana zelených, vládní Věci veřejné a asi také SNK ED, kterým získané hlasy nestačily na místa v zastupitelstvu hlavního města. Zelení by prý bez rozdělení Prahy na sedm obvodů získali při magistrátu pět až šest zastupitelů. 

Po předchozích volbách před čtyřmi lety krajské soudy dostaly zhruba 90 stížností na komunální volby, části z nich vyhověly a nařídily volby zopakovat v desítce obcí nebo městských částí. Týkalo se to například Havířova na Karvinsku kvůli tomu, že některé okrskové volební komise tam započítávaly hlasy pro zastřeleného náměstka primátorky Martina Balšána (ČSSD).

Tagy: stížnost soudy

Zdroje: ČTK