Soudní spory o komunistické minulosti soudců možná nekončí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Soudní spory související se zveřejňováním informací o komunistické minulosti soudců a státních zástupců možná ještě nekončí. Nejvyšší správní soud rozhodoval o stížnostech právního aktivisty Tomáše Peciny.

Nejvyšší správní soud po necelém půlroce od průlomového nálezu Ústavního soudu (ÚS) rozhodl o kasačních stížnostech Peciny, jenž byl původcem sporu o zveřejnění seznamů soudců - bývalých členů KSČ.

NSS jedné stížnosti vyhověl, druhou zamítl, podrobnou argumentaci ale zatím nezveřejnil. Pecina hodlá podat další ústavní stížnost. 

Ústavní soud vrátil kauzu Nejvyššímu správnímu soudu k novému projednání loni v listopadu. NSS teď podle mluvčího Františka Emmerta v souladu s názorem ÚS vyhověl Pecinově kasační stížnosti ve sporu s ministerstvem spravedlnosti o poskytnutí informací o komunistické minulosti soudců Vrchního soudu v Olomouci. Zároveň ale zamítl jeho stížnost proti postupu samotného Vrchního soudu v Olomouci. 

Informace má podávat ministerstvo spravedlnosti

Podle Emmerta NSS zaujal stanovisko, že takzvaným povinným subjektem, který má informace podávat, nejsou jednotlivé soudy, ale ministerstvo spravedlnosti. Právě ministerstvo už také seznamy zveřejnilo. Pecina ale s vysvětlením Nejvyššího správního soudu nesouhlasí.

"Samozřejmě podám další ústavní stížnost," napsal Pecina. Totéž uvedl na svém blogu. Připustil ale, že dokud NSS nezveřejní odůvodnění rozhodnutí, je na bližší komentáře brzy. NSS na to má třicet dní. 

Ústavní soud loni v listopadu průlomově rozhodl, že údaje o členství soudců v KSČ před rokem 1989 jsou důležitým podkladem pro veřejnou diskusi občanské společnosti o nestrannosti a nezávislosti justice. Proto nejsou jen soukromou věcí soudců. 

ÚS: Členství v KSČ může soudce ovlivňovat dodnes

Podle nálezu Ústavního soudu může někdejší členství v KSČ dosud ovlivňovat myšlení dnešních soudců. "Jde o to, že hodnotový systém členů KSČ byl často odchylný od hodnotového systému moderního demokratického právního státu. Z povahy věci mohl a stále ještě může v té či oné míře ovlivňovat rozhodování jednotlivých soudců," uvedl soudce zpravodaj Vojen Güttler v obsáhlém nálezu. 

Úřady ani soudy původně Pecinovým žádostem o informace nevyhověly. NSS zastával názor, že údaj o členství v KSČ přestává být soukromou záležitostí soudců jen v individuálních případech, kdy se politické postoje prolnuly do profesní činnosti. Nyní již byl NSS vázán nadřízeným názorem ústavních soudců. Musel ale podle Emmerta stanovit, kdo je povinným subjektem pro poskytování informací. Nejsou to prý soudy jako zaměstnavatelé soudců, ale ministerstvo spravedlnosti. Paradoxně sám Nejvyšší správní soud v minulosti zveřejnil seznam svých soudců, kteří byli v KSČ. Totéž učinil i Ústavní soud. 

Ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo seznam soudců s komunistickou minulostí počátkem letošního ledna. Ocitlo se na něm přes 600 soudců, což je zhruba pětina z celkového počtu, a více než 350 žalobců, tedy téměř 30 procent. Někteří justiční činitelé se na seznamu ocitli omylem, ministerstvo je pak muselo vymazat.

Tagy: komunisté spor soudci

Zdroje: ČTK