Soudkyně: Žalobu Liberálů na Dienstbiera je třeba doplnit

- Aktuality autor: red

Žaloba strany Liberálové.cz, kteří požadují po senátorovi Jiřím Dienstbierovi 392 tisíc korun za údajné porušení smlouvy o spolupráci, je velice nekonkrétní a strana ji musí doplnit.

Při přípravném jednání na Obvodním soudu pro Prahu 2 to ve čtvrtek uvedla soudkyně Šárka Henzlová. Pokud Liberálové žalobu nedoplní, nemohou se svým nárokem uspět. 

Liberálové.cz v žalobě uvádějí, že v roce 2008 uzavřeli s Dienstbierem písemnou smlouvu o vzájemné politické spolupráci při senátní kampani ve volebním obvodu Kladno. Strana tvrdí, že Dienstbierovi při kampani hradila mimo jiné volební inzeráty v novinách nebo náklady na pořádání předvolebních akcí.

V případě Dienstbierova volebního úspěchu prý měla spolupráce pokračovat tak, že by Liberálové.cz zajišťovali senátorovo zázemí, například kancelář a její vybavení. Dienstbier, který se pak do Senátu skutečně dostal, ale další spolupráci s touto stranou odmítl. 

Tajemník strany Milan Hamerský u soudu připustil, že Liberálové mají nouzi o důkazy, protože při uzavírání dohody nepředpokládali, že budou muset dokládat jednotlivé vynaložené náklady. 

"Těžko se dokladuje něco, co nebylo," kontroval Jiří Dienstbier mladší, který ve sporu zastupuje svého otce. Senátor na jednání nedorazil. Dienstbier junior také uvedl, že předseda Liberálů Pavel Weiss se na něj dříve pokoušel vyvíjet nátlak. Prý mu řekl, že pokud Dienstbier straně nevyjde vstříc, Liberálové celou věc zmedializují, což Dienstbierovi politicky uškodí. 

Na to Hamerský reagoval tak, že Dienstbierovi se stranu před jednáním snažili "uplatit úsměvnými náhradami", například 100000 korun nebo nabídkou funkce na středočeském krajském úřadě. Dodal, že skutečná škoda, kterou politik Dienstbier Liberálům způsobil, přesahuje šest milionů korun. 

Soudkyně Henzlová prohlásila, že pokud Liberálové svou žalobu nedoplní, neunesou břemeno tvrzení a ve sporu neuspějí. Na doplnění mají čas do 30. března, kdy se ve věci uskuteční hlavní líčení. Dienstbierův syn navrhl předvolat jako svědka bývalého senátora Jiřího Zlatušku, na jehož kampani se Liberálové rovněž podíleli. 

Liberálové původně na senátora Dinstbiera podali v souvislosti se smlouvou i trestní oznámení, podle policie ovšem z tohoto oznámení nevyplynulo, že by politik spáchal trestný čin.

Tagy: soud žaloba dienstbier spor liberálové

Zdroje: ČTK