Soudci chtějí Nejvyšší soudní radu, částečně by suplovala ministerstvo

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Soudci požadují vytvoření reprezentace soudcovského stavu. Nejvyšší soudní rada by mimo jiné vybírala soudní funkcionáře v otevřených řízeních. V persdonálních věcech by tak nahradila ministerstvo spravedlnosti.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Soudci apelují také na uvážlivé zavádění elektronizace v soudnictví a odmítají možné snížení věkové hranice pro výkon funkce soudce na 65 let. Dosud je maximální věk soudce sedmdesát let. O postojích svých kolegů informoval po skončení výročního zasedání prezident Soudcovské unie ČR Tomáš Lichovník. 

Soudní moc jako jediná nemá svého reprezentanta

"Soudní moc jako jediná ve státě nemá svého reprezentanta. Výkonná moc spolu s prezidentem republiky pak ohrožuje nezávislost soudnictví," uvedl Lichovník. Podle něj se současný systém vycházející z úpravy z dob Rakouska-Uherska přežil.

Už před rokem vznikl v řadách soudců návrh na vytvoření Nejvyšší soudní rady, která by se většinově skládala ze soudců, ale také ze zástupců vlády, prezidenta a parlamentu. V personálních věcech by nahradila ministerstvo spravedlnosti a zaručovala by kontinuitu, neboť její mandát by byl delší než funkční období poslanců a senátorů. Zároveň by navrhovala rozpočet soudnictví jako alternativu k návrhu ministra spravedlnosti. 

Rada by měla řešit i způsob obsazování míst soudních funkcionářů. Za tím účelem by měla být vytvořena jasná pravidla a měla by být zavedena otevřená výběrová řízení. "Pozice by tak byly obsazovány nejkvalitnějšími soudci, kteří zároveň mají pro takovou práci potřebné předpoklady," řekl Lichovník.

Shoda s vládou zatím není

Návrh na vytvoření rady unie projednává s ministerstvem spravedlnosti a premiérem, úplnou shodu s nimi zatím nenašla. 

Soudci rovněž varují před ukvapenou elektronizací v justici. "Musí být ale prováděna tak, aby byla ku prospěchu justici i účastníkům. Dnes ale například elektronický platební rozkaz nesmírně soudy zatěžuje a řízení velmi prodražuje," uvedl Lichovník.

Snížení věku? Je to protiústavní

Unie soudců odmítá návrh ministra spravedlnosti, aby se snížila věková hranice soudců na 65 z nynějších 70 let. "Považujeme to za diskriminační a protiústavní, Ústava jasně konstatuje, že soudce je jmenován bez časového omezení," uvedl Lichovník.

Kompromisem by mohlo být zavedení pozic takzvaných emeritních soudců, kteří by se mohli v 65 letech sami rozhodnout, zda odejdou do výslužby, mohli by však v některých případech přechodně zastupovat jiné soudce, například během jejich rodičovské dovolené. Jednání s dotčenými ministerstvy spravedlnosti a práce a sociálních věcí na toto téma by se mělo uskutečnit na přelomu roku.

Tagy: vyber rada soudci unie

Zdroje: ČTK