Soudce Havlín je na svobodě. Z vazby se dostal díky kauci

- Aktuality autor: Danica Klein

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová dnes propustila z vazby soudce Ondřeje Havlína, který čelí obvinění z korupce. Informaci přinesl server iDnes.cz. Bradáčová řekla, že přistoupila na Havlínovu nabídku peněžité záruky. Soudce navíc dostal zákaz vycestovat ze země. 

Ondřej Havlín

Ondřej Havlín,zdroj: isifa/Lidové noviny/TOMAS HAJEK

"Jeden z důvodů vazby pominul, trvá jen důvod předstižný," vysvětlila Bradáčová, proč soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 pustila na svobodu. Předstižným důvodem vazby je obava, že bude obviněný pokračovat v trestné činnosti. Výši složené kauce nechtěla žalobkyně specifikovat. 

Havlín čelí společně s dalšími pěti lidmi obvinění z nepřímého úplatkářství, přijetí úplatku, podvodu, vydírání a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle dostupných informací údajně zahlazovali za úplatky trestné činy v dopravě, Havlínovo obvinění navíc policie rozšířila i o nedovolené ozbrojování. V souvislosti s trestním stíháním zprostil ministr spravedlnosti Havlína dočasně funkce soudce, a to až do pravomocného ukončení trestního stíhání. Také na něj podal kárnou žalobu, ve které navrhl, aby byl z funkce soudce odvolán. 

Havlín v minulosti odešel z justice do diplomacie, kde jeho působení provázelo několik skandálů. Návratu do taláru se domohl žalobou. 

Tagy: kauce soudce Pražská vrchní státní zástupkyně

Zdroje: ČTK