Soud zrušil zákaz pochodů extremistů Krupkou

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ústecký krajský soud ve středu zrušil rozhodnutí radnice v Krupce na Teplicku, která zakázala pochody Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) městem. Extremisté chtějí městem pochodovat každou dubnovou sobotu.

Radnice zákaz oficiálně odůvodnila dopravními komplikacemi. Mluvčí krajského soudu Irena Jeřábková řekla, že radnice svoje rozhodnutí neodůvodnila dostatečně. Pochod po silnici nemůže být prý důvodem k jeho zakázání. 

Případ Romy zneužitého a zbitého chlapce

DSSS, která je pokračovatelkou Dělnické strany, chce pochody údajně upozornit na případ, kdy loni v dubnu dva mladí romští útočníci chtěli okrást dvanáctiletého chlapce. Když zjistili, že nic nemá, brutálně ho zbili a zneužili. Dítě málem přišlo o život. Soud jednoho z útočníků poslal na deset let do vězení, odvolací soud mu trest snížil na polovinu. Podle soudu měl útok rasový motiv. Dělnickou stranu loni rozpustil Nejvyšší správní soud. 

Mluvčí teplické policie Ilona Novotná řekla, že o chystaných akcích DSSS vědí. Police podle ní přijme opatření, aby v Krupce zajistila pořádek.

DSSS v půlce března pořádala pochod v Novém Bydžově na Královéhradecku. Policie tam zasáhla proti aktivistům, kteří pochod chtěli zablokovat. Z výtržnictví obvinila třináct pravicových extremistů zadržených v souvislosti se zraněním Roma. Incident se stal právě po akci DSSS.

Tagy: soud zákaz krupka DSSS

Zdroje: ČTK