Soud zrušil obžalobu trojice muslimů z chystané vraždy karikaturisty

- Aktuality autor: Jan Pastor

Soud ve švédském Göteborgu dnes zrušil obžalobu trojice mužů podezřelých z plánování vraždy švédského karikaturisty Larse Vilkse. Ten v roce 2007 zpodobnil proroka Mohameda s tělem psa. Soudu se podle AP nepodařilo prokázat, že trojice měla v úmyslu kreslíře zabít.

Okresní soud sice dospěl k závěru, že muži lhali o důvodech loňské návštěvy galerie, v níž byl Vilks očekáván. Ačkoli tehdy u sebe měli nože, důkazy o tom, že chtěli zabíjet, se nenašly.

Čtěte také: Švédský soud propustil podezřelé z plánování vraždy karikaturisty

Soud dnes měl nad muži somálského a iráckého původu vynést rozsudek. Už na konci prosince je propustil z vazby, a tak na dnešní rozhodnutí čekali na svobodě. Proti dnešnímu rozhodnutí se ještě mohou odvolat státní žalobci.

Prokuratura mladíky obvinila z toho, že chtěli Vilkse ubodat na umělecké sešlosti v Göteborgu. Policie je zadržela letos 10. září, v předvečer 10. výročí teroristických útoků na USA z roku 2001. Vilks dříve na svém blogu uvedl, že se události zúčastní, nakonec ale nepřišel. Všichni tři obžalovaní vinu popřeli.

Svoboda projevu

Vilks v minulosti kvůli kresbě čelil několika výhrůžkám, hrozila mu i teroristická síť Al-Káida. Jeho kauza nicméně v zemi oživila debatu o svobodě projevu a o islámu. Islám zakazuje jakékoli zpodobňování proroka z obavy před uctíváním idolů.

S podobnými problémy se potýká Vilksův dánský kolega Kurt Westergaard, jenž od roku 2005 žije pod trvalou bezpečnostní ochranou. Dánský deník Jyllands-Posten tehdy zveřejnil karikatury muslimského proroka včetně Westergaardova vypodobnění proroka Mohameda s turbanem ve tvaru bomby.

Westergaard se stal terčem pokusu o vraždu

Otištění kreseb vyvolalo rozhořčení muslimského světa. Rozlícené davy tehdy napadly několik dánských ambasád ve světě.

Westergaard se podle všeho předloni stal terčem pokusu o vraždu. Dánský soud loni odsoudil k devíti letům vězení Somálce, který do Westergaardova domu vnikl ozbrojen sekyrou.

Tagy: Švédsko karikatura Mohamed

Zdroje: ČTK