Soud zřejmě nechá vydat na prince Sáního mezinárodní zatykač

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Soudce Petr Stutzig pravděpodobně nechá vydat mezinárodní zatykač na katarského prince Hámida Abdal Sáního, kterého Obvodní soud pro Prahu 2 v roce 2005 nepravomocně odsoudil za sex s nezletilými dívkami na 2,5 roku vězení.

Pražskému městskému soudu se totiž nadále nedaří doručit mu soudní usnesení a předvolání. Odvolací jednání tak musel trestní senát kvůli neúčasti prince, který je ve své zemi a do Česka rozhodně přijet nehodlá, opět odročit. 

Právník: Princ o konání odvolacího řízení asi neví

"Věc budeme muset řešit mezinárodním zatykačem," prohlásil Stutzig. Podle Sáního advokáta Umara Switata by však k tak razantnímu kroku přistupovat neměl. "Je na místě, aby se soud pokusil obžalovanému ještě jednou (předvolání) doručit," řekl právník.

Podle něj princ o konání odvolacího líčení pravděpodobně neví. Řízení by nicméně podle jeho názoru nemělo vůbec pokračovat, protože katarská justice Sáního stíhání zastavila. 

Ministerstvo spravedlnosti se podle mluvčí Veroniky Ludvíkové snaží princi doručit soudní písemnosti od konce loňského roku. V prosinci 2009 požádalo české velvyslanectví v Kuvajtu, aby diplomatickou cestou předalo katarské prokuratuře žádost o právní pomoc.

Katarská strana nereaguje

Ambasáda poté několikrát urgovala katarské velvyslanectví v Kuvajtu, aby věc vyřešilo, poslední nótu zaslala 8. září. "Na žádnou z nich katarská strana do dnešního dne neodpověděla," uvedla Ludvíková. 

Člen katarské královské rodiny Sání byl za sex s šestnácti nezletilými a mladistvými dívkami před pěti lety nepravomocně odsouzen i přesto, že tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec několik dní po podání obžaloby rozhodl o předání stíhání Sáního do Kataru.

Po příletu do své vlasti byl princ zatčen, strávil dva dny ve vězení a poté byl propuštěn na kauci. V roce 2007 prokurátor princovo stíhání zastavil. 

Stíhání mělo pokračovat v Česku

Z překladu dokumentu, který právní krok katarské strany vysvětloval, vyplynulo, že tamější orgány vůbec nepodaly na Sáního obžalobu. Podle vyjádření tehdejšího mluvčího městského soudu Petra Kulawiaka Katar uvedl, že byl princ již potrestán vazbou v Česku, a odmítl se tím vůbec zabývat. Soudce proto rozhodl, že bude stíhání pokračovat v ČR. Odvolací jednání původně stanovil na loňský prosinec, nakonec však musel případ odročit i v červnu. 

Kvůli době, kterou strávil Sání ve vazbě, žádá princ po České republice zhruba čtvrtmilionové odškodnění. Ministerstvo spravedlnosti Sáního odškodnit odmítlo, princ se proto žalobou obrátil přímo na Obvodní soud pro Prahu 2. 

Soudy se již dříve zabývaly také Němcovým rozhodnutím předat případ do Kataru. Obecné soudy konstatovaly, že bylo nezákonné. Nejvyšší soud však uvedl, že zákon ministrovi umožňuje takové rozhodnutí učinit. V akuze justiční mafie zaznělo při zdůvodňování rozsudku soudce Cepla, že byla kauza nezákonně ovlivněna ve prospěch obžalovaného.

Tagy: soud princ zatykač

Zdroje: ČTK